Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2020, 00:00

Advokácia nie sú bane v Kalifornii

Všetko zlé sa raz skončí a dnešní advokáti si môžu z histórie vziať nádej, trpezlivosť a skúsenosť, že s poctivosťou najďalej zájdeš, hovorí český advokát a právny historik Stanislav Balík.

Advokácia nie sú bane v Kalifornii
Zdroj: freeimages.com

Ste advokát a súčasne právny historik. Ako sa advokáti v minulosti vyrovnávali s hospodárskymi krízami?
Z histórie advokácie je možné uviesť celý rad prípadov, keď dopyt po právnych službách bol vysoký, zato platiacich klientov bolo málo. A inak to nebolo počas veľkej hospodárskej krízy po roku 1929. Advokátov vtedy paradoxne pribúdalo. Mohla za to – a tak sa volá aj brožúrka Jana Kaprasa mladšieho z roku 1930 – nadmerná výroba právnikov. Na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia totiž zapísali do zoznamu advokátov, okrem pražských absolventov českej a nemeckej právnickej fakulty, aj prvých absolventov právnických fakúlt v Brne a v Bratislave založených po vzniku republiky.


Začali advokáti počas krízy poskytovať právne služby v novej alebo v dovtedy zanedbávanej právnej agende?
Výrazne sa posilnila agenda práva chudobných, ako sa vtedy nazývala bezplatná právna pomoc. Advokáti ju museli poskytovať na základe rozhodnutia advokátskej komory. Najhoršie to bolo pre advokátov z miest s vysokou nezamestnanosťou a chudobou. Tí mali často veľk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.