Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2020, 14:14 Aktualizované dňa 02.11.2020 o 16:53

Matovič o výsledkoch testovania: Jedno percento je veľmi veľa. Nenechajme sa učičíkať

Plošné testovanie bolo podľa premiéra podstatným krokom pre celé Slovensko.

Jedno percento poztívnych na koronavírus, ktoré odhalilo celoplošné testovanie je veľmi veľa. Povedal to pri oznámení výsledkov premiér Igor Matovič. 

Počas víkendového testovania prišlo do odberných miest vyše 3,6 milióna ľudí, z toho bolo 38-tisíc pozitívnych, čo predstavuje 1,06 percenta. 

"Jedno percento je veľmi veľa, je to zrkadlom toho, že cez PCR testy máme 2-tisíc ľudí denne a už nám to spôsobuje problémy v nemocniciach," uviedol. 

"Nenechajme sa učičíkať jedným percentom, že všetko je v poriadku," hovorí.

Premiér vyzýva na dodržiavanie opatrení

Jedno percento odhalených infikovaných antigénovými testami môže podľa neho v skutočnosti znamenať, že na Slovensku je sú pozitívne približne dve percentá obyvateľov. 

"Na Slovensku je každý 40-50 človek pozitívny," dodáva.

Matovič apeluje na ľudí, aby boli zodpovední a dodržiavali opatrenia proti šireniu koronavírusu. "Aby nevyšla akcia, ktorá nemá na Slovensku obdoby, navnivoč," dodal.

Odhalenie ľudí s najväčšou vírusovou náložou

Tvrdí, že testovanie bolo podstatným krokom pre celé Slovensko, akým spôsobom môžeme zvádzať boj proti Covid-19.

Podľa neho ide o odpoveď na otázku, že sa nemusí všetko riešiť tým, že zavraždíme ekonomiku.Hovorí, že ide o inteligentnejšie riešenie. 

Premiér skonštatoval, že bežne sme schopní identifikovať 2500 ľudí denne. Počas víkendu sa však podľa jeho slov podarilo výrazne rýchlejšie odhaliť najviac ľudí s najväčšou vírusovou náložou.

Ak by neboli v karanténe, nakaziť by mohli ďalších zhruba 50-tisíc ľudí. „Práve toto je najdôležitejšie počas epidémie – veľmi rýchlym spôsobom identifikovať čo najviac ľudí, ktorí to môžu šíriť ďalej, tých karantenizovať a ochrániť takýmto spôsobom desiatky, až možno stovky tisíc ľudí,“ povedal.​

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.