Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2020, 19:25

Úrad vlády odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste

Úrad vlády v reakcii uviedol, že ​Úrad na ochranu osobných údajov sa vo svojom stanovisku odvoláva na všeobecné nariadenie o ochrane údajov.

Certifikat o plošnom testovaní
Zdroj: HN/Romana Hlavanda Gogová

Úrad vlády odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste na ochorenie Covid-19. Reaguje tak na stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov, podľa ktorého na to chýba právny základ.

​Úrad na ochranu osobných údajov tvrdí, že pokiaľ ide o spracúvanie informácie o negatívnom výsledku testu, teda o spracúvanie osobitnej kategórie osobného údaja zamestnanca, je potrebné, aby zamestnávateľ disponoval právnym základom v zmysle európskych nariadení.

"Momentálne v rámci relevantných právnych predpisov týkajúcich sa pracovnoprávnych vzťahov pre spracúvanie negatívneho výsledku testovania (a prípadne aj certifikátu MZ SR) úradu nie je známy primeraný právny základ, pretože Zákonník práce ustanovuje ako povinnosť v súvislosti so zdravotným stavom zamestnanca len nahlásenie jeho práceneschopnosti alebo inej prekážky v práci, ktorá u neho nastala," napísal úrad v stanovisku na svojom webe.

Uznesenie vlády a s ním súvisiaca vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorými sa rozšírili opatrenia v rámci núdzového stavu vrátane zákazu vychádzania, nepovažuje ​Úrad na ochranu osobných údajov z pohľadu ochrany osobných údajov za dostatočný právny základ na spracúvanie tohto údaja.

Úrad vlády v reakcii uviedol, že ​Úrad na ochranu osobných údajov sa vo svojom stanovisku odvoláva na všeobecné nariadenie o ochrane údajov. Toto nariadenie Európskej únie sa podľa ÚV nevzťahuje na spracúvanie osobných údajov v rámci činností, ktoré nepatria do pôsobnosti práva Európskej únie.

Úrd vlády skonštatoval, že Úrad na ochranu osobných údajov "sa neorientuje ani v základnej legislatíve, ktorá upravuje jeho činnosť". "Takýmto vyjadrením nielen ukazuje svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci. Úrad na ochranu osobných údajov si zrejme neuvedomuje, že takouto činnosťou bude musieť znášať všetky negatívne konzekvencie spôsobené svojím prekročením právomoci," uviedli z tlačového a informačného odboru Úradu vlády.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.