Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 17:20

Čaputová reaguje na Ficovu výzvu: Nevidím dôvod na zastavenie celoplošného testovania

V tejto situácii je podľa prezidentky dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem.

Prezidentka Zuzana Čaputová momentálne nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania obyvateľstva na COVID-19. Uviedol to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec v reakcii na výzvu šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica, aby prezidentka zastavila testovanie.

V tejto situácii je podľa Čaputovej dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem.

Takisto je podľa hlavy štátu dobré naďalej motivovať zdravotníkov k účasti na testovaní.

"Podľa prezidentky je v tejto situácii dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem a zároveň zúročiť doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov. Je preto aj dobré naďalej motivovať zdravotníkov k účasti na testovaní, aby v prípade záujmu mohlo byť otestovaných čo najviac občanov," uviedol Strižinec.

Čaputová žiada upraviť podmienky

Prezidentka však považuje za nevyhnutné upraviť podmienky na pohyb ľudí po plošnom testovaní tak, aby nevznikli dve kategórie občanov.

"Tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo," skonštatoval jej hovorca.

Čaputová v piatok dopoludnia vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby sa víkendové testovanie obyvateľstva realizovalo tam, kde budú zabezpečené odbery.

Zároveň žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a volá po dobrovoľnosti testovania. Poznamenala tiež, že cieľ celoplošnej akcie je nenaplniteľný.

Fico hovorí o rozpore s Ústavou

Fico v piatok vyhlásil, že prezidentka môže na základe Ústavy zastaviť operáciu, pretože sa na ňu vláda neobrátila pri vysielaní vojakov na odberné miesta.

Fico hovorí, že iba prezidentka môže na návrh vlády nariadiť využitie vojakov. Ich prítomnosť na odberných miestach bude podľa neho v rozpore s ústavou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.