Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 15:36

Fico: Iba prezidentka môže vyslať vojakov, vyzývam ju na zastavenie testovania

Vláda podľa Roberta Fica o nasadení vojakov rozhodla obyčajným uznesením, čo je v rozpore s ústavou.

Fico: Iba prezidentka môže vyslať vojakov, vyzývam ju na zastavenie testovania
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zastavila celoplošné testovanie obyvateľstva. Tvrdí, že hlava štátu môže na základe Ústavy zastaviť operáciu, pretože sa na ňu vláda neobrátila pri vysielaní vojakov na odberné miesta.

​Fico hovorí, že iba prezidentka môže na návrh vlády nariadiť využitie vojakov. Ich prítomnosť na odberných miestach bude podľa neho v rozpore s ústavou.

Fico upozornil, že už pri vyhlásení núdzového stavu bolo vyčlenených 1 500 vojakov Ozbrojených síl a na celoplošné testovanie ďalších 8-tisíc vojakov.

"Niet žiadnych dôvodov pochybovať, že toto nasadenie vojakov je v príkrom rozpore s ústavou a príslušnými ústavnými zákonmi. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v takej situácii, ako je napríklad núdzový stav, hovorí, že je to iba prezidentka, ktorá môže na návrh vlády nariadiť použitie vojakov," uviedol na sociálnej sieti Fico.

Šéf Smeru-SD sa pýta, kde je návrh vlády a kde je rozhodnutie prezidentky, že vojaci boli nasadení podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Vláda podľa neho o nasadení vojakov rozhodla obyčajným uznesením, čo je v rozpore s ústavou.

Fico zároveň dodal, že začiatkom týždňa chce podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde, pretože celá vláda sa odhlasovaním uznesenia podieľa "na tomto protiústavnom stave". Ešte počas týždňa avizoval, že chce vyzbierať podpisy a podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Igora Matoviča (OĽANO).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.