Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 08:01

Matovič: Ak neprídu zdravotníci, prevádzky by sme zrejme museli nechať zavreté ďalší týždeň

Premiér hovorí, že v menej zasiahnutých regiónoch by možno stačilo len jedno kolo testovania.

Matovič: Ak neprídu zdravotníci, prevádzky by sme zrejme museli nechať zavreté ďalší týždeň
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predpokladám, že v prípade, že neprídu zdravotníci do odberových miest, prevádzky by sme zrejme museli nechať zavreté ďalší týždeň, odpovedal premiér Igor Matovič na otázku, čo sa bude diať, ak ľudí niekde nestihnú otestovať.

Podľa neho ide o otázku, ktorá musí byť zodpovedaná ešte dnes. "Bude to zrkadlom práce aj samosprávy, či oslovila zdravotníkov," uviedol v relácii Teleráno na TV Markíza.

Premiér tiež poznamenal, že v menej zasiahnutých regiónoch by možno stačilo len jedno kolo testovania.. 

Deň pred celoplošným testovaním je najväčším problémom nedostatok zdravotníkov. Premiér vo štvrtok večer prosil zdravotníkov, aby prišli testovať v sobotu aj v nedeľu. 

Motivovať ich má príplatok vo výške 500 eur. Ten bude vyplatený tým, ktorí odpracujú obidva dni. 

Na jednom odbernom pracovisku by mali byť minimálne dvaja zdravotníci. Viaceré samosprávy však hlásia, že pri súčasnom počte zdravotného personálu nestihnú otestovať všetkých, ktorí na odberné miesta prídu.

Primátor Nitry Marek Hattas včera uviedol, že testovanie v meste je ohrozené. Tvrdí, že pri súčasnom počte nahlásených zdravotníkov dokážu otvoriť len každé šieste odberné miesto.

Problém hlásilo aj druhé najväčšie mesto na Slovensku. Podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka zvládnu otestovať len približne polovicu obyvateľov. 

Premiér vyzval samosprávy, aby sa snažili hľadať a oslovovať zdravotníkov. Polačekovi odkázal, aby obtelefonoval zdravotné sestry.

Dodal, že ak sa polovica ľudí nebude vedieť dať otestovať, nastane chaos.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.