Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2020, 14:25 Aktualizované dňa 29.10.2020 o 15:57

Naď obvinil šéfa lekárov, že si chcel robiť vlastný biznis. Kollár žiada ministra, aby obvinenia dokázal

Minister obrany Jaroslav Naď vyzval lekársku komoru, aby si zvolila nového šéfa.

Šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár sa ohradil voči obvineniam zo strany ministra obrany Jaroslava Naď. Minister povedal, že Kollár loboval za súkromné spoločnosti, aby mohli robiť testy. Spýtal sa ho, či nedostal svoj biznis, keď odmieta celoplošné testovanie.

Naď vyzval lekársku komoru

Naď vyzval lekársku komoru, aby si zvolila nového šéfa. Na tieto slová Kollár reagoval na mimoriadnom brífingu.

"Slovenskí lekári nie sú na tom až tak zle, aby si mali nechať radiť, koho si dajú za šéfa lekárov. Vyhlasujem, že som nepresadzoval a neloboval za žiadny svoj ani iný biznis. Preto vyzývam ministra obrany Naďa, aby svoje tvrdenie preukázal. Ak to nepreukáže, musí nájsť odvahu, aby sa mi ospravedlnil," odkázal Marian Kollár ministrovi Naďovi.

Šéf komory sa bránil, že on nie je proti celoplošnému testovaniu, len upozorňoval riziká. "Ja som hovoril, že všetky kroky musíme mať dobre premyslené. Nemôžeme sa vyčerpať skôr, kým príde ten rozhodujúci úder. Nespochybňujem pilotné testovanie. Vôbec neviem, že by sme sa postavili voči tomu, že pandémia je prechádzka ružovou záhradou," hovorí Kollár.

Kollár kritizuje, že o testovaní neprebehla ani odborná diskusia. "Celoplošné testovanie je tak rozbehnuté, že my ako komora ho nezastavíme. To musí niekto iný prehodnotiť," skonštatoval Kollár.

Podľa vlastných slov sa aj na krízovom štábe vyjadril proti celoštátnemu testovaniu a on bol ten jeden člen krízového štábu, ktorý bol proti. Kollár tvrdí, že ochranné pomôcky aj testy sa dajú využiť lepšie. 

"Voláme po odbornej diskusii. My sme s odborníkmi hovorili a ten výsledok je, že celoplošné testovanie je jeden veľký otáznik, ktorý nám pandémiu nevyrieši," povedal a kritizoval krízový štáb, ktorý podľa neho názory odborníkov neberie do úvahy.

Lekári vyzvali Naďa, aby sa ospravedlnil

Lekárske odborové združenie na čele s Petrom Visolajským ministra vyzvalo, aby sa ospravedlnil za dehonestujúce výroky voči Kollárovi v súvislosti s rokom 2011. Visolajský upozornil ministra, že takýmto vystupovaním môže zmariť úspech plošného testovania. Politikov vyzval k zodpovednosti vo vyjadreniach, pretože situáciu si "vyžaduje upokojovanie a múdre slová, nie vyhrocovanie do konfliktov".

"Keď jeho lobing nevyšiel, zvolal tlačovú konferenciu a začal klamať, zavádzať a spochybňovať testovanie, proti ktorému dva dni predtým nebol. Už sa mu raz podarilo politicky vystupovať proti vláde Ivety Radičovej. Pamätáte si všetci, čo robil a na koho objednávku. Komu pomohla včerajšia tlačová konferencia, kde hovorili, že COVID-19 je chrípka?" poznamenal Naď na Kollárovu adresu a zdôraznil, že na ochorenie COVID-19 zomierajú ľudia v nemocniciach. Podotkol, že sa to deje aj kvôli ľudom ako Kollár, ktorí pozerajú na vlastné peňaženky a nie na stav v nemocniciach.

Lekárske odborové združenie vyzvalo Naďa, aby sa ospravedlnil za výroky voči Kollárovi v súvislosti s udalosťami z roku 2011, keď lekári celoslovenskou akciou zabránili privatizácii nemocníc a pomohli zastaviť personálnu devastáciu v nich.

"Ak by si pán minister prečítal spis Gorila, určite by sa dozvedel, že to boli politici, kto bol korumpovaný, aby prišlo k privatizácii slovenského zdravotníctva v prospech jednej finančnej skupiny. Iba vďaka lekárom tento plán nevyšiel," reagoval Visolajský a pripomenul, že jedným z lídrov bol práve Kollár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.