Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2020, 10:20 Aktualizované dňa 29.10.2020 o 12:09

Všetkým v tejto krajine ide o všetko, hovorí Naď. V hre je aj mobilizácia zdravotníkov

Minister obrany bude čakať do popoludnia, keď bude mať presné čísla, koľko personálu poskytnú súkromné nemocnice, a koľkí zdravotníci sa ešte počas dňa prihlásia.

Všetkým v tejto krajine ide o všetko, hovorí Naď.  V hre je aj mobilizácia zdravotníkov
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Minister obrany Jaroslav Naď nevylúčil prípadnú mobilizáciu zdravotníkov v súvislosti s celoplošným testovaním na Covid-19. Na štvrtkovej tlačovej konferencii informoval, že k politickému rozhodnutiu ešte nedošlo.

"Robíme všetko pre to, aby sme k mobilizácii nepristúpili. Oceňujem, že sa nám hlásia tí, ktorí nečakajú na papier o mobilizácii. Zatiaľ sme neurobili žiadne rozhodnutie, ale máme pripravené dokumenty na to, aby sme vybraný personál v niektorých regiónoch mobilizovali, ak to bude nevyhnutné," skonštatoval.

Čakajú podľa jeho slov do popoludnia, keď budú mať presné čísla, koľko personálu poskytnú súkromné nemocnice, a koľkí zdravotníci sa ešte počas dňa prihlásia.

Dodal, že ešte nie je definitívne rozhodnuté ani o tom, či bude aj druhé kolo testovania.

​Pri celoplošnom testovaní sú naďalej potrební zdravotníci, ktorí môžu robiť samotné stery, ako aj ich vyhodnocovanie. Naď vyzval všetkých zdravotníkov, ktorí na to majú kvalifikáciu, aby sa prihlásili na stránke somzodpovedny.sk.

Od stredy popoludnia do štvrtka rána sa registrovalo podľa jeho slov 1100 ľudí, najmä zdravotníkov. Zdôraznil však, že naďalej potrebujú kvalifikovanejší personál na odoberanie vzoriek.

Aj na jeden, aj druhý deň by sa nám hodilo 2000 až 3000 takých zdravotníkov, ktorí môžu robiť stery,“ povedal s tým, že by bolo dobré niektoré tímy aj prestriedať.

Viem, že vy zdravotníci ste unavení, že pracujete deň - noc, z nočnej ste prišli do dennej služby. Som vďačný, že to robíte. Spoločne nám všetkým v tejto krajine ide o všetko," vyzval minister obrany.

Dodal, že ešte nie je definitívne rozhodnuté ani o tom, či bude druhé kolo testovania. Nateraz je podľa neho zabezpečená logistická a materiálna pripravenosť celoplošného testovania tento víkend a postupne prevážajú do regiónov potrebný materiál, testy a certifikáty. Poďakoval sa samosprávam za ich prácu a verí, že spoločne to zvládnu.

K ich odbremeneniu by mohlo podľa Naďa prispieť vytvorenie odberných miest vo veľkých firmách a nemocniciach. Dodal, že zatiaľ eviduje dohodu s 15 veľkými firmami o tom, že budú testovať nielen svojich zamestnancov. Zvlášť sa budú testovať aj strategické podniky nevyhnutné na chod štátu. Priblížil, že zabezpečujú testy aj pre štátne a súkromné nemocnice, ktoré otestujú svojich zamestnancov a pacientov.

Opätovne deklaroval bezpečnosť odberných miest. Nie je podľa neho dôvod obávať sa nákazy. Zatiaľ neeviduje, že by sa niekto nakazil pri pilotnom testovaní na Orave a v Bardejove. Odmieta tiež, že by sa na plošné testovanie zbytočne míňal materiál a sila zdravotníkov. Tvrdí, že akcia môže pomôcť predísť aj zhoršeniu situácie v nemocniciach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.