Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2020, 19:40

Sudcovská rada reaguje na akciu Víchrica. Jej členovia budú rokovať o ďalšom postupe

Pri akcii s krycím názvom Víchrica zadržala NAKA v stredu viaceré osoby.

Monika Jankovská
Zdroj: TASR/J. Krošlák

Sudcovská rada Okresného súdu (OS) Bratislava I disponuje informáciami o zadržaní sudcov len z médií, nesúhlasí však s akýmkoľvek konaním sudcov ohrozujúcim dôveryhodnosť, nezávislosť a nestrannosť súdu.

Uvádza sa to v uznesení Sudcovskej rady OS Bratislava I, ktoré rada prijala v stredu elektronickým hlasovaním, povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

"K medializovaným informáciám týkajúcim sa našich kolegýň uvádzame, že naše vedomosti o ich zadržaní sú v tomto okamihu limitované výlučne informáciami získanými z médií. Opakovane zdôrazňujeme, že nesúhlasíme s akýmkoľvek konaním sudcov ohrozujúcim dôveryhodnosť, nezávislosť a nestrannosť súdu a apelujeme na orgány činné v trestnom konaní, aby vykonali kroky smerujúce k ochrane týchto základných hodnôt," uvádza sa v uznesení.

Sudcovská rada OS Bratislava I po doplnení ďalších informácií zvolá svoje zasadnutie, kde členovia rady rozhodnú o ďalšom postupe a krokoch.

Podobne aj predseda OS Bratislava I Ján Golian nedisponuje žiadnymi informáciami o zadržaní sudkyne OS Bratislava I Otílie Dolákovej a nemôže voči nej vykonávať zatiaľ žiadne kroky.

Na margo zadržania bývalej podpredsedníčky Okresného súdu Bratislava I Kataríny Bartalskej Golian pripomenul, že Bartalskej už bol po jej zadržaní, po marcovej akcii NAKA pod názvom Búrka, pozastavený výkon funkcie sudcu.

Pri akcii s krycím názvom Víchrica zadržala NAKA v stredu viaceré osoby. Médiá informujú, že medzi zadržanými sú bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová, sudca Najvyššieho súdu Jozef Kolcun či bývalá podpredsedníčka OS Bratislava I Bartalská. Zadržaný má byť aj právnik Zoroslav Kollár či spomínaná bratislavská sudkyňa Doláková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.