Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2020, 06:45

Rezort školstva skontroluje odvolávanie rektora STU. Mohlo byť nezákonné

Ministerstvo tvrdí, že kým nebude návrh predložený, je bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať.

Rezort školstva skontroluje odvolávanie rektora STU. Mohlo byť nezákonné
Zdroj: Peter Mayer

Po doručení návrhu Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity na odvolanie rektora Miroslava Fikara na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu bude posúdená jeho zákonnosť.

V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR. Uviedol to odbor komunikácie rezortu školstva.

Ministerstvo tvrdí, že kým nebude návrh predložený, je bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. "Zákon neustanovuje ministrovi lehotu na predloženie návrhu prezidentke SR, čo obvykle znamená, že sa tak má stať hneď, ako je to možné," dodal rezort školstva.

"Situácia na STU v Bratislave ukázala, že zákon o vysokých školách neposkytuje v podobných prípadoch ministerstvu školstva nástroje na zasiahnutie, ktorými by mohlo situáciu ovplyvniť v prospech študentov či pedagógov školy," uviedol rezort školstva na margo pondelkového zasadnutia AS STU.

​Nové nastavenie vzťahov a postavenia samosprávnych orgánov považuje ministerstvo školstva za dôležité pre modernizáciu slovenského vysokého školstva a jeho rozvoj.

Prezidentka v utorok  uviedla, že pri svojich ďalších krokoch zváži všetky okolnosti rozhodnutia AS STU a svoj postoj k nemu vyjadrí v rámci svojich prezidentských kompetencií.

"Odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko, počnúc samotným návrhom na odvolanie rektora a končiac priebehom rokovania s vylúčením verejnosti aj médií," uviedla hlava štátu.

AS STU odsúhlasil návrh na odvolanie rektora Fikara. Za jeho odvolanie hlasovalo v pondelok počas zasadnutia AS STU 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.