Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2020, 00:00

Vláda ide proti odporúčaniam OSN

Sprísňovanie interrupcií je krok zlým smerom, hovorí advokátka Veronika Pázmányová z Advokátskej kancelárie Glatzova & Co.

Vláda ide proti odporúčaniam OSN
Zdroj: TASR

Aj zahraničné organizácie sa venovali súčasnej situácii na Slovensku ohľadom umelého prerušenia tehotenstva. K akým záverom dospeli?
OSN v októbri 2019 vo svojom záverečnom stanovisku po kontrole odporúčala zaviesť viaceré opatrenia týkajúce sa legálnych interrupcií a práv žien. Súčasné legislatívne návrhy tieto odporúčané opatrenia pritom de facto podkopávajú.


V akom zmysle?
Výbor OSN výslovne vyjadril svoje znepokojenie nad tým, že ženy sú u nás vystavené mnohým prekážkam v službách sexuálneho a reprodukčného zdravia vrátane prekážok v prístupe k bezpečným interrupciám a antikoncepcii. Podľa organizácie tak ani súčasná právna úprava neposkytuje ženám dostatočné záruky a ochranu vo vzťahu k interrupciám.


Aký právny problém sa rieši pri interrupciách?
V prípade interrupcií nastáva konflikt medzi ochranou ľudského života pred narodením a základným právom tehotnej ženy na ochranu jej súkromia. Tento konflikt riešil Ústavný súd ešte v roku 2007, keď posudzoval protiústavnosť zákona o umelom prerušení tehotenstva. Vo svojom rozhodnutí, okrem toho že protiústavnosť zákona nekonštatoval, zároveň vysvetlil, ako je potrebné pri uvedenom konflikte postupovať a posudzovať ho. Ústavný súd jednoznačne uviedol, že nasciturus, teda plod alebo embryo, nie je subjektom práva, ktorému by patrilo právo na život. Ústava koncipuje ochranu ľudského života pred narodením len ako ústavnú hodnotu a nie ako základné právo. Pri práve pritom platí, že kde je právo, tam je aj právna ochrana, pri ú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.