Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2020, 19:56 Aktualizované dňa 26.10.2020 o 21:12

Spor na jednej z najprestíženjších fakúlt je zrejme na konci. Odvolali rektora STU

Konflikty na univerzite začali ešte minulý rok v júni po voľbe dekana FIIT.

Spor na jednej z najprestíženjších fakúlt je zrejme na konci. Odvolali rektora STU
Zdroj: archív HN

Akademický senát Slovenskej technickej univerzity dnes na svojom zasadaní, ktoré sa nezaobišlo bez problémov, odvolal rektorka Miroslava Fikara.

Za jeho odvolanie hlasovalo v pondelok počas zasadnutia AS STU 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.

Vyvrcholil tak viac ako rok trvajúci spor na Fakulte informatiky a informačných technológií.

Jedným z dôvodov na odvolávanie rektora bol práve spor na FIIT, ktorý vznikol pri voľbe dekana ešte v júni minulého roka. 

Senát následne zvolil za dekana fakulty Ivana Kotuliaka aj napriek tomu, že väčšina zamestnancov podporovala jeho súperku dovtedajšiu dekanku Máriu Bielikovú.

To, že Fikar Kotulika nepodporil, končiacemu rektorovi aj dnes vyčítal jeho predseda Marián Peciar. 

Kvôli spore na FIIT skončila väčšina odborných pracovníkov a garantov"Sme presvedčení o tom, že akcie nového dekana a jeho snaha o prevzatie moci, obzvlášť jej forma, nemajú na fakulte a univerzite čo robiť,“  vysvetlili v otvorenom liste.

Ďalším z dôvodov pre odvolanie rektora bolo, že z mediálneho monitoringu vypustil konšpiračný web Hlavné správy. 

Aj samotné zasadanie senátu sa nezaobišlo bez problémov. Médiám zakázali z neho zhotovovať záznam, aj keď išlo o verejné zasadnutie. Senát argumentoval tým, že celé zasadanie vysielajú naživo na YouTube. Kvalita záznamu však bola nepozerateľná.

Zasadnutia sa chcel zúčastniť aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, ktorému bránili vstupu do budovy. Zasahovať musela aj polícia. Na zasadanie sa nakoniec dostal a vysielal ho naživo na svojom Facebooku. 

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) považuje rozhodnutie senátu za nšťastné. Uviedol to na sociálnej sieti. Navyše, urobiť v tejto dobe takéto rozhodnutie považuje za nezodpovedné voči študentom STU.

"Osobne považujem za veľmi nešťastné, že jedna z najlepších slovenských univerzít dopadla tak, že z jej poprednej fakulty odišlo množstvo vyučujúcich. A rektor, ktorý sa snažil situáciu dať do poriadku, bol napokon odvolaný," povedal šéf rezortu školstva.

Gröhling tvrdí, že ministerstvo nemá nástroje, ako by mohlo do tohto procesu zasiahnuť. "Žiaľ, akademická samospráva má svoje úskalia a toto je jedno z nich. Každý zamestnanec a každý študent by si mal byť vedomý, že svojou voľbou do senátu môže výrazne ovplyvniť chod fakulty alebo univerzity," dodal minister školstva s tým, že niekedy od zvolených zástupcov môže závisieť celé meno univerzity.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.