Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2020, 10:00 Aktualizované dňa 26.10.2020 o 16:28

Rodička v Košiciach odmietala rúško aj test na koronavírus, nemocnica avizuje právne kroky

Podľa nemocnice bola situácia mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre pacientku a jej dieťa, ale aj pre zdravotníkov.

Rodička v Košiciach odmietala rúško aj test na koronavírus, nemocnica avizuje právne kroky
Zdroj: TASR/František Iván

Rodička v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice si odmietala dať rúško a absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Personál k nej napokon pristupoval v ochranných oblekoch a pôrod prebehol bez komplikácií. Informovala o tom Monika Krišková z komunikačného oddelenia nemocnice s tým, že UNLP podnikne právne kroky.

Na zdokumentovanie situácie pre nerešpektovanie opatrení pri ohrození verejného zdravia privolali políciu.

Neakceptovala obmedzenia

Ženu prijali na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v piatok (23. 10.) večer, pričom odmietla akceptovať obmedzenia súvisiace aj so zabezpečením ochrany iných pacientov a zdravotníckeho personálu.

„Zdravotnícky personál, z dôvodu zachovania preventívnych epidemiologických opatrení, pristupoval k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení. Riziko nákazy vzhľadom na absenciu testovania nebolo možné vylúčiť,“ spresnila Krišková.

Komunikovala len s právničkou

Pacientka podľa jej slov celé hodiny odmietala komunikovať s lekármi a ostatným službukonajúcim personálom, ktorý ju poučil o aktuálnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

„Pacientka komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní 'nenosenia rúška' a podobne,“ spresnila UNLP.

Dodala, že rodička odmietla aj možnosť jej prijatia bez testu na nový koronavírus s tým, že z dôvodu preventívnych opatrení bude izolovaná a personál bude pracovať v osobných ochranných pracovných prostriedkoch.

Nepríjemná a stresujúca situácia

Podľa nemocnice bola situácia mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre pacientku a jej dieťa, ale aj pre zdravotníkov, ktorí denne s nasadením vlastného zdravia poskytujú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom.

„V nočných hodinách sa podarilo vysvetliť pacientke priebeh pôrodu na piatom poschodí spolu s poučením, že personál k nej bude pristupovať v ochranných prostriedkoch a oblekoch a aj pôrod bude vedený v tomto režime. Nakoniec pacientka súhlasne prejavila vôľu, podpísala súhlas s hospitalizáciou a bola prijatá v zvýšenom hygienicko-epidemiologickom režime,“ dodala Krišková s tým, že pacientka v nedeľu (25. 10.) porodila zdravé dieťa.

Opatrenia bude kontrolovať polícia 

Podľa nemocnice právna zástupkyňa rodičky postupovala v celom prípade mimoriadne neštandardným spôsobom, ktorý komplikoval celý proces prijatia a pôrodu pacientky, ako aj prácu zdravotníkov.

Nemocnica informuje aj o tom, že sa na sociálnych sieťach šíri výzva na organizovanie protestov v súvislosti s týmto prípadom.

Vzhľadom na to kontaktovala políciu, aby boli v areáli nemocnice kontrolovala dôsledne dodržiavanie opatrení núdzového stavu.

Riaditeľ označil tvrdenia na sociálnych sieťach za lož

"Uvedomujeme si, že narodenie dieťaťa, pôrod, patria medzi jedinečné a neopakovateľné životné udalosti v živote matky, otca, rodiny a blízkych. Nemocnica sa však musí so stopercentnou odbornosťou postarať o všetkých pacientov, rešpektujúc pritom núdzový stav a opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré boli vydané v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19," uviedol v pondelok výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Lekári a zdravotnícky personál postupovali podľa nemocnice s maximálnou odbornosťou a profesionalitou, s úsilím chrániť matku a jej dieťa, ale aj ďalšie pacientky a ich deti. Nemocnica zároveň zdôraznila, že nikto zo zdravotníckych pracovníkov rodičke neuviedol, že jej bude odobraté dieťa, pokiaľ sa odmietne podrobiť antigénovému testu na ochorenie COVID-19.

Takéto tvrdenie zverejnené na sociálnych sieťach označila UNLP za lož. Pacientka dostala jasné a zrozumiteľné informácie, že bude samostatne umiestnená spolu so svojím dieťaťom.

"Aj napriek jej postoju a neochote rešpektovať nariadenia ÚVZ nosiť rúško jej personál poskytol potrebnú zdravotnú starostlivosť v osobitnom režime, pri dodržaní všetkých preventívnych epidemiologických opatrení," uviedol riaditeľ.

Krišková ďalej v pondelok popoludní informovala, že zamestnanci neonatologického oddelenia v súčasnosti poskytujú matke a dieťaťu naďalej odbornú starostlivosť. Matka umožnila spraviť dieťaťu štandardné novorodenecké vyšetrenia, odmietla však realizovať u dieťaťa test na ochorenie COVID-19, napriek podrobnému poučeniu o možných následkoch ošetrujúcou lekárkou. Zároveň odmietla podpísať informovaný súhlas, respektíve podpísať, že s navrhovaným postupom lekára nesúhlasí.

Nemocnica reagovala aj na vyjadrenia poslanca Smeru Ľuboša Blahu, ktorý na sociálnej sieti hovoril o škandále a tvrdil, že sa rodičke vyhrážali odobratím dieťaťa. "Odoberanie detí matkám - tu už končia všetky žarty," napísal Blaha.

Reakcia ministerky spravodlivosti

Ku konaniu advokátky sa vyjadrila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tvrdí, že pri advokátoch aj ostatných právnických profesiách je namieste vyžadovať veľmi prísne dodržiavanie princípov práva a etického kódexu.

Šírenie dezinformácií o ochranných opatreniach tykajúcich sa pandémie je podľa ministerky hrubo za hranicou správania, ktoré sa má očakávať od advokáta. 

„Ak sa preukáže, že advokát šíri nepravdy (osobitne v súvislosti s opatreniami, ktoré sú dôležité na ochranu zdravia, ako napríklad nosenie rúšok) a vyjadruje sa, že je to v rozpore so základnými právami a slobodami, znamená to, že sám advokát sa prejavuje spôsobom, ktorým ľudí odrádza od toho, aby sa chránili, opierajúc sa klamlivo o princípy práva," hovorí ministerka s tým, že takéto správanie advokáta považuje za odsúdeniahodné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.