Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2020, 18:55 Aktualizované dňa 23.10.2020 o 20:07

Matovič o plošnom testovaní: Na sto percent to zaberie a čísla budú klesať

Brífing premiéra Igora Matoviča. Oficiálny začiatok je naplánovaný na 19.00 hod.

Matovič o plošnom testovaní: Na sto percent to zaberie a čísla budú klesať
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 hod. zachytilo 1506 nakazených ľudí. Ide o 3,63 percenta z 41 433 testovaných ľudí.

Na brífingu o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Predpokladá, že do 20.00 hod. by sa mohlo otestovať 60-tisíc ľudí, teda tretina obyvateľov regiónov, kde sa testuje.

"Na sto percent to zaberie a čísla sa budú znižovať," hovorí Matovič o plošnom testovaní, povedal premiér na brífingu.

25-krát rýchlejší spôsob

"Vyzerá to, že spôsob, ktorý sme zvolili, je 25-krát rýchlejší pri identifikácii infekčných ľudí pri ochorení COVID-19, ako doterajší postup, ktorý sme zvolili a ktorým fungujú v podstate všetky krajiny na svete, a to je RT-PCR testovanie," zhodnotil predseda vlády.

Poukázal pritom na obmedzené kapacity pri klasickom testovaní. PCR testami sme podľa neho v testovaných okresoch schopní odhaliť 230 pozitívnych denne.

Premiér tiež vyzval ľudí, ktorí mali negatívny výsledok, aby sa naďalej správali zodpovedne. "Čo nás môže vrátiť úplne späť do toho istého problému, v akom sa dnes Orava a Bardejov nachádzajú, je to, ak ľudia, ktorí prejdú cez test a neboli dnes infekční, si budú myslieť, že nie sú a nebudú už dnes, zajtra, pozajtra nebezpeční pre svoje okolie," upozornil.

Matovič naďalej verí, že celoplošné testovanie je efektívnym liekom na zvládnutie pandémie. Potrebné však je, aby sa ho v oboch termínoch zúčastnilo čo najviac obyvateľov, ideálne 80 - 90 percent ľudí.

19-tisíc zdravotníkov

Celkovo sa podľa premiéra prihlásilo 19-tisíc zdravotníkov - dobrovoľníkov. Mnohí však môžu pomáhať pri testovaniach len určitý čas. Preto ich bude naďalej prosiť o pomoc pri ďalších termínoch.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od piatka do nedele realizujú pilotnú fázu celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Odberné miesta sú otvorené v čase od 8.00 hod. do 12.00 hod. a od 13.00 hod. do 20.00 hod.

Otestovať by sa malo celkovo 180.000 osôb. Na testovaní sa podieľajú stovky vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa má konať od 30. októbra do 1. novembra a 6. až 8. novembra, vždy od piatka do nedele.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.