Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2020, 08:16 Aktualizované dňa 25.10.2020 o 22:08

Prvé plošné testovanie sa skončilo. Doteraz odhalili takmer 5 300 infekčných ľudí

  • V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sa v piatok začala prvá, pilotná fáza testovania obyvateľov na koronavírus. Potrvá do nedele.
  • Za piatok bolo z 61 905 vykonaných testov 2 225 pozitívnych.
  • V sobotu otestovali 59 613 ľudí, z nich bolo 2 207 infekčných.
  • Celkovo bolo do nedele do 17.00 hod. otestovaných 136 904 ľudí, infekčných bolo 5 298 ľudí, čo predstavuje 3,87 percenta. 
  • Občania sa musia pred testovaním preukázať občianskym, deti do 15 rokov zdravotným preukazom.
  • Testovanie je bezplatné a určené pre obyvateľov od desať do 65 rokov.
  • Ďalšie dve fázy prebehnú celoslovensky o týždeň a o dva.

Ako prebieha testovanie už priamo na odbernom mieste:

​Po vstupe do odberného miesta si musia ľudia vydezinfikovať ruky. Dezinfekčné prostriedky budú k dispozícii na mieste. Následne sa treba preukázať občianskym preukazom a vypísať formulár potrebný na registráciu. Po registrácii každý dostane pridelené číslo.

"Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo a následne vám odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore," približuje ministerstvo obrany.

Zdravotník následne privolá otestovaného podľa prideleného čísla k pracovisku. Opäť je potrebné predložiť občiansky preukaz. Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok testu.

Certifikát odovzdá v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a čo v prípade pozitívneho výsledku. Otestovaní potom odchádzajú z odberného miesta a v prípade pozitívneho výsledku do domácej desaťdňovej karantény.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.