Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 11:52 Aktualizované dňa 21.10.2020 o 12:42

Slovensku hrozí úplný lockdown, pripustil Matovič. Plošné testovanie ani nemusí byť

Slovensko má podľa premiéra v súčasnej situácii dve možnosti. Buď nastane lockdown, alebo bude celoplošné testovanie.

Slovensku hrozí úplný lockdown, pripustil Matovič. Plošné testovanie ani nemusí byť
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér Igor Matovič dnes po rokovaní vlády priznal, že pandemická situácia na Slovensku je veľmi zlá.

"Ideme ako vlak, ktorému prestali fungovať brzdy. Musíme ho akýmkoľvek spôsobom zastaviť," povedal s tým, že ešte tento týždeň zrejme prekonáme hranicu tritisíc prípadov denne a budúci týždeň štyritisíc.

Sú dve možnosti: Lockdown alebo testovanie

​Ani celoplošné testovanie podľa Matoviča v tejto situácii už nemusí stačiť na to, aby sa šírenie nákazy spomalilo. 

Slovensko má podľa neho v súčasnej situácii dve možnosti. Buď sa zavrie celá krajina a nastane lockdown, alebo bude celoplošné testovanie.

Rokovať o tom má v stredu večer pandemická komisia a konzílium odborníkov. Následne vo štvrtok ráno sa situáciou bude zaoberať aj Ústredný krízový štáb.

"Možno že dnes sa na pandemickej komisii dozvieme, že aj celoplošné testovanie je nedostatočné a musíme spustiť lockdown," dodal premiér. 

Podľa Matoviča stojíme pred otázkou, či spraviť testovanie alebo zaviesť lockdown. O možnosti povinnej karantény pre tých, ktorí by sa testovania nezúčastnili sa chce ešte poradiť s odborníkmi.

"Musíme sa odborníkov spýtať, či bude stačiť variant testovania, že kto sa zúčastní, tak sa zúčastní, alebo projekt testovania s karanténou," povedal premiér a dodal, že sa obáva, aby sa testovaniu nevyhli práve ľudia s príznakmi, ktorí "covid považujú za chrípočku."

Prísny lockdown

V prípade zavedenia lockdownu situácia na Slovensku pripomínala Španielsko na jar. "Von len nevyhnutne, nákup raz do týždňa, vyvenčiť psa," popísal premiér. Podľa neho by sa pri tejto ceste zatvárali aj fabriky, ktoré nie sú nevyhnutne dôležité.

Do práce by išli len zamestnanci kritickej infraštruktúry ako sú zdravotné sestry, lekári, vojaci, policajti či zamestnanci atómových elektrární. Trvalo by to minimálne tri týždne.

"V prvej vlne sme mali opatrenia prísnejšie ako akýkoľvek lockdown. Áno, boli zatvorené obchody, ale nebola zatvorená žiadna výrobná firma. V Španielsku a ďalších krajinách natvrdo zatvoria všetky fabriky, všetku výrobu, ktorá nie je nevyhnutná. To znamená, že tou istou cestou by sme išli," dodal Matovič. 

Škody v prípade trojtýždňového lockdownu by podľa premiéra boli na úrovni dvoch miliárd eur. "Vyhnime sa, keď sa dá, tomuto scenáru, lebo je najhorší možný," tvrdí.

​Ako však uviedol, zdravie obyvateľov je potrebné ochrániť aj za cenu ekonomických škôd. "Som pripravený zobrať akúkoľvek zodpovednosť. V tom prípade je to, že si vyberáte život a nie peniaze." 

Premiér na záver varoval, že Slovensko je dva týždne za Českou republikou. "My sme dva týždne za Českom. Keď nezatiahneme ručnú brzdu, budeme tam, kde oni. Riešia, ako spaľovať mŕtvoly," uviedol s tým, že súčasné opatrenia nezaberajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.