Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2020, 11:00 Aktualizované dňa 20.10.2020 o 12:35

Kto sa nedá otestovať, skončí na desať dní v karanténe, oznámil Matovič

Ľudia, ktorí sa otestovať nedajú a pôjdu do karantény, nebudú mať zrejme nárok na dávky OČR alebo PN.

Kto sa nedá otestovať, skončí na desať dní v karanténe, oznámil Matovič
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

S najväčšou pravdepodobnosťou bude celoplošné testovanie na koronavírus dobrovoľné. Kto sa ho nezúčastní, môže skončiť v karanténe. Na tlačovej konferencii to vyhlásil premiér Igor Matovič. Včera sa na tom dohodla koaličná rada.

"Kto sa nepreukáže akýmkoľvek negatívnym testom, či už zo štátneho testovania alebo zo súkromného, bude nasledujúcich 10 dní v karanténe," povedal Matovič.

Zákaz vychádzania pre neotestovaných

Ľudia, ktorí sa otestovať nedajú a budú musieť byť v karanténe, nebudú mať zrejme nárok na dávky OČR alebo PN. Pozitívne testovaní pravdepodobne áno.

Aby bol test spravený v súkromných zariadeniach platný, mal by byť podľa Matoviča rovnako starý, ako ten vyhotovený v prípade štátneho plošného testovania.

"Každý, kto sa zúčastní testovania, o tom bude mať potvrdenie. Keď sa ním po výzve príslušníka policajného zboru alebo ozborejných síl nepreukáže, tak sa podrobí priestupkovému konaniu a hrozí mu pokuta do 1 650 eur," povedal Matovič o tom, ako sa bude karanténa kontrolovať.

V praxi by išlo o zákaz vychádzania pre neotestované osoby, ktorý podľa premiéra bude prijímať vláda.

Krajčí vyzval zdravotníkov a študentov

​Minister zdravotníctva Marek Krajčí na brífingu vyzval zdravotníkov a študentov lekárskych fakúlt piatych a šiestych ročníkov a študentov ošetrovateľstva a urgentnej medicíny od druhého ročníka, aby sa prihlásili na pomoc pri celoplošnom testovaní, ktoré sa plánuje na obdobie najbližších víkendov.

Na plošné otestovanie obyvateľov starších ako 10 rokov na päťtisíc odberných miestach po celej krajine by Slovensko potrebovalo asi 20-tisíc takýchto osôb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.