Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 12:17 Aktualizované dňa 19.10.2020 o 12:42

Trnka sa dopustil závažného disciplinárneho previnenia, tvrdí námestník Generálnej prokuratúry

Námestník Generálnej prokuratúry navrhol komisii zbaviť Trnku funkcie prokurátora.

Trnka sa dopustil závažného disciplinárneho previnenia, tvrdí námestník Generálnej prokuratúry
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa dopustil poskytnutím rozhovoru pre televíziu v súvislosti s nahrávkou s Marianom Kočnerom závažného disciplinárneho previnenia.

Počas pondelkového ústneho pojednávania to v záverečnej reči uviedol navrhovateľ disciplinárneho stíhania - námestník Generálnej prokuratúry Jozef Szabó. Navrhol komisii zbaviť Trnku funkcie prokurátora.

​Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry dnes zamietla návrh advokátky bývalého generálneho prokurátora SR Dobroslava Trnku na odročenie konania s jej klientom z dôvodu porušovania protiepidemických opatrení a nezabezpečenia objektívnosti informovanosti z ústneho pojednávania.

Pondelkové konanie podľa predsedu 3. disciplinárnej komisie je v súlade s opatreniami prijatými 14. októbra tohto roku. Opatrenia sa nevzťahujú na zasadnutia orgánov verejnej moci, respektíve štátnej správy.

​K týmto patrí aj zasadnutie disciplinárnej komisie. „Preto disciplinárna komisia nevidí dôvod na odročenie konania,“ argumentoval okrem iného predseda trojčlennej komisie.

Následne komisia pristúpila k dokazovaniu, a to čítaniu stanoviska etickej komisie. Tá 7. júla skonštatovala porušenie pravidiel prokurátorskej etiky spočívajúce v porušení dôveryhodnosti a dôstojnosti prokurátora, ktoré upravuje ich etický kódex.

Etická komisia prokuratúry sa zaoberala skutkami tak, ako sú vymedzené v žiadosti disciplinárnej komisie GP SR v súvislosti s poskytnutým rozhovorom súkromnej televízii a skutočnosťami, ktoré odzneli v rámci tejto nahrávky a dotýkali sa preberaných súvislostí a aj okolností prepustenia z väzby osoby J. M.,“ vysvetlil v júli predseda etickej komisie Rastislav Remeta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.