Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 11:11 Aktualizované dňa 19.10.2020 o 13:41

Matovič zvoláva na návrh Čaputovej Bezpečnostnú radu: Situácia je vážna, stojíme pred kľúčovým bojom

Prezidentka sa bude zaujímať o prepracovanosť konceptu, ale aj o to, v akom stave sú prípravy na testovanie.

Matovič zvoláva na návrh Čaputovej Bezpečnostnú radu: Situácia je vážna, stojíme pred kľúčovým bojom
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér Igor Matovič zvoláva na utorok Bezpečnostnú radu. Oznámil to na sociálnej sieti.

"Situácia je vážna a stojíme pred kľúčovým bojom, ktorý musíme nielen zvládnuť, ale aj vyhrať," skonštatoval.

Operáciu Spoločná zodpovednosť, v rámci ktorej majú Ozbrojené sily pripraviť a zrealizovať plošné testovanie obyvateľstva na nový koronavírus, označil za cestu k slobode.

Prezidentka sa bude zaujímať o stav prípravy

Zvolanie Bezpečnostnej rady navrhla prezidentka Zuzana Čaputová. Na sociálnej sieti uviedla, že sa bude zaujímať o prepracovanosť konceptu, ale aj o to, v akom stave sú prípravy na testovanie. 

"Najmä to, či je takéto testovanie realizovateľné bez negatívneho dopadu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom, keďže si plošné testovanie vyžiada nemalý počet zdravotníkov," hovorí prezidentka.

Čaputová tvrdí, že sú dôležité analýzy, či je možné testovanie vykonať bez rizika nákazy na testovacích miestach. "Môjmu názoru musí predchádzať poznanie," dodáva.

Čaputovú vopred neinformovali

Hlava štátu zároveň vníma ako nesprávny krok, že ju vopred neinformovali o plošnom testovaní obyvateľov. Povedala to v pondelok po návšteve Univerzitnej nemocnice Martin.

„Nesprávny krok aj v tom zmysle, že skôr ako hlava štátu a hlavná veliteľka ozbrojených síl bola informovaná premiérka inej krajiny Európskej únie. Konštatujem to ako fakt, bez toho, že by som si z toho vyvodzovala osobné zranenia. Teraz je dôležitý konštruktívny postoj, nie osobné spory. Verím, že si to s pánom premiérom vysvetlíme,“ uviedla.

Termín stretnutia zatiaľ podľa Čaputovej dohodnutý nemajú. Prezidentka verí, že si naň nájdu čas ešte aj pred zasadnutím bezpečnostnej rady. To by sa malo uskutočniť v utorok popoludní.

Vláda poverila armádu

Vláda v nedeľu poverila Ozbrojené sily prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom.

Vyčlenených má byť do 8-tisíc príslušníkov armády. Ako priblížil minister obrany Jaroslav Naď pôjde o operačnú misiu s názvom Spoločná zodpovednosť.

Uviedol, že plánujú nasadiť všetkých disponibilných vojakov, policajtov a hasičov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.