Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 11:00 Aktualizované dňa 19.10.2020 o 11:46

Lekári reagujú na plošné testovanie: Úspech akcie bude záležať od dvoch základných vecí

  • Bez okamžitej širokej a odbornej diskusie je podľa Mariana Kollára úspech plošného testovania na Slovensku takmer nemožný.
  • Kollár odmieta včerajšie vyjadrenie premiéra a v mene lekárskej komory vláde adresuje otázky, ktoré podľa neho musia byť zodpovedané.
Lekári reagujú na plošné testovanie: Úspech akcie bude záležať od dvoch základných vecí
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Úspech plánu vlády Igora Matoviča na celopološné testovanie slovenského obyvateľstva na koronavírus závisí od dvoch základných vecí. Na tlačovej konferencii to vyhlásil prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár, ktorý operáciu s názvom Spoločná zodpovednosť označil za bezprecedentnú na celom svete.

Prvým faktorom je podľa Kollára účasť: Ako chce vláda presvedčiť občanov, aby sa na testovaní zúčastnili? Tvrdí, že je potrebné, aby prišlo viac ako 80 percent z tých, ktorých chceme testovať.

Kollár v súvislosti s tým odmietol včerajšie vyjadrenie premiéra Matoviča, že kto sa nepríde dať otestovať, ten bude dostávať bezplatne len základnú zdravotnú starostilovsť. Apeluje, aby kampaň za účasť bola vedená v pozitívnom duchu.

​Druhým faktorom je logistika, ktorú zvolia. "O týchto veciach vláda na tlačových konferenciách nehovorila," podotkol Kollár.

Výzva vláde

Samotnú akciu však nezavrhol. "Toto testovanie nám môže priniesť dáta, ktoré môžu byť neoceniteľnou zbraňou vo vojne proti covidu," vyhlásil. A to nielen pre Slovensko, ale pre celý svet.

"Pôjde o najväčšiu logistickú akciu, akú Slovensko kedy zažilo nielen rozsahom, ale aj krátkosťou času," zdôraznil Kollár.

Komora preto vyzvala vládu na okamžitú širokú a odbornú diskusiu. "Ak sa tak nestane, môžeme už dopredu hovoriť, že úspech je takmer nemožný," myslí si Kollár.

V súvislosti s tým sa Kollárovi nepozdáva, že operácia sa pripravovala v tajnosti, keďže práve to širokú odbornú diskusiu vylúčilo. Spochybnil aj fakt, že o celoplošnom testovaní na Slovensku vedeli skôr predstavitelia štátov Európskej únie ako samotní občania krajiny.

Kľúčové otázky

"Najväčší problém celej akcie je v nedostatku informácií. Je veľa otázok a málo odpovedí," povedal Kollár, podľa ktorého práve ich zodpovedanie môže ľudí presvedčiť, aby sa testovania zúčastnili.

Kollár preto v mene komory adresuje vláde niekoľko otázok, ktoré je podľa neho potrebné zodpovedať skôr, ako sa do celoplošného testovania pustíme a ktoré sú zatiaľ bez odpovede:

  • Čo si vláda od toho sľubuje?
  • Akí odborníci sa na tomto rozhodnutí podieľali?
  • Ako je celý priebeh akcie naplánovaný, aby sa zvládlo niekoľkomiliónové testovanie v priebehu dvoch dní najmä z hľadiska zamedzenia šírenia vírusu počas samotného testovania?
  • Ako bude prebiehať odber materiálu, jeho hodnotenie a likvidácia biologického infekčného odpadu?
  • Pôjdu všetci pozitívne testovaní do karantény aj s rodinami?
  • Pôjdu do karantény všetci pozitívne testovaní zdravotníci aj s rodinami?
  • Dokáže armáda sama odborne a logisticky prebrať záštitu nad celou akciou?
  • Koľko bude reálne stáť kompletné zabezpečenie celého testovania?

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.