Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2020, 18:41

Diskutuje sa o úplnom lockdowne Slovenska, potvrdil pre HN Krajčí

Na Slovensku by mohol byť zavedený plošný lockdown. Podľa ministra zdravotníctva je to vo vyhrotenej situácii štandardné riešenie.

Diskutuje sa o úplnom lockdowne Slovenska, potvrdil pre HN Krajčí
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Stúpajúce počty nakazených by mohli viesť k úplnému lockdownu krajiny. Túto možnosť dnes pripustil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). 

Slovensko by tak mohlo ísť izraelskou cestou, ak súčasné opatrenia nebudú mať dostatočný efekt. 

Štandardná možnosť 

"Táto možnosť je úplne štandardnou možnosťou riešenia vyhrotenej epidemiologickej situácie v krajinách," povedal dnes pre HN Krajčí. 

"Ja som si podrobne študoval úspech lockdownu v Izraeli, naozaj ten efekt bol zjavný, preto sa diskutuje, aj v Českej republike, o úplnom lockdowne, nakoľko je to veľmi účinné opatrenie, ktoré definitívnym spôsobom zrazí tú krivku dole."

Podľa ministra zdravotníctva by to bol dobrý reštart zodpovednosti ľudí. 

"Chceme predísť hospitalizáciám, ťažkým stavom a úmrtiam, chceme predísť zníženou mobilitou obyvateľstva, aby dodržiavali naše opatrenia," povedal štátny hygienik Ján Mikas. 

Posledná záchranná brzda 

Izrael nariadil druhý celoplošný lockdown 18. septembra, keď v krajine výrazne stúpol počet nakazených novým koronavírusom. Vďaka zavedeným opatreniam klesol denný počet nových prípadov nakazených z 9 000 na 2 000 osôb.

O plošnom lockdowne hovoril v nedeľu aj premiér Igor Matovič (OĽaNO). Prijaté opatrenia, ktoré začali platiť vo štvrtok, sú podľa neho "poslednou záchrannou brzdou" pred lockdownom. 

"Ak sa 35 percent populácie rozhodne, že to bude ignorovať, čaká nás kompletný lockdown," povedal vtedy Krajčí. 

Súčasné opatrenia majú byť v platnosti, až kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod 500, v súčasnosti je na čísle 1410.

"Máme to v našich rukách. Skúsme urobiť všetko pre to, aby to bolo čím skôr," vyhlásil v nedeľu premiér. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.