Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2020, 12:55 Aktualizované dňa 16.10.2020 o 15:56

V Bardejove kolabuje nemocnica. Situácia je kritická a zhoršuje sa, riaditeľ žiada o pomoc

Nemocnici, v ktorej aktuálne chýba 101 zamestnancov, pomáha už aj armáda. V noci zomrel jeden z pacientov nakazených koronavírusom.

V Bardejove kolabuje nemocnica. Situácia je kritická a zhoršuje sa, riaditeľ žiada o pomoc
Zdroj: Reuters

V Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove sa situácia v súvislosti s pandémiou ochorenia covid-19 podľa jej riaditeľa a prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka zhoršuje. Ohrozený je chod jednotlivých oddelení a 101 z približne 700 zamestnancov nie je v práci.

"Buď sú práceneschopní v karanténe, čiže sú pozitívni na ochorenie covid-19, alebo v OČR karanténe, to znamená, že sú doma s deťmi. Ide hlavne o zdravotné sestry, keďže sú zatvorené aj základné školy," uviedol Petko s tým, že im pomáha i armáda.

Kraj požiadali o pomoc

Minister zdravotníctva Marek Krajčí to v relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo komentoval slovami, že ide o následok bujarých osláv a svadieb, kde sa rýchlo medzi ľuďmi šírila nákaza.

Ako povedal Petko, nemocnici by pomohlo zabezpečenie ubytovania pre zamestnancov, ktorí sú v karanténe.

"Požiadali sme o to Prešovský samosprávny kraj. Predseda nám sľúbil, že by to malo byť od budúceho týždňa. Okresný úrad sme požiadali, aby nám v rámci núdzového stavu pridelil zdravotníckych pracovníkov, lekárov a sestry. Situácia je naďalej kritická, nezlepšuje sa, skôr sa zhoršuje v tom, že momentálne v nemocnici máme už 24 pacientov pozitívnych na ochorenie covid-19. Z toho jeden je na umelej pľúcnej ventilácii, dvaja sú na intenzívnom dýchacom systéme a v noci jeden pacient zomrel," skonštatoval Petko s tým, že či je príčinou smrti práve covid, ukáže až pitva.

Ohrozené oddelenia

V uplynulých dňoch v nemocnici zrušili prevádzku rehabilitačného oddelenia a zamestnancov presunuli na iné oddelenia.

"Kritická situácia môže nastať na chirurgickom oddelení, hlavne z hľadiska lekárov, a veľký problém je momentálne aj na detskom oddelení, kde máme tiež štyroch alebo piatich lekárov v karanténe doma a sú pozitívni na ochorenie covid-19," dodal Petko.

Ako informuje Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk, v okrese Bardejov pribudlo vo štvrtok 15. októbra celkovo 129 pozitívne testovaných na ochorenie covid-19.

Bardejov aktuálne patrí medzi koronavírusom najzasiahnutejšie regióny Slovenska. Za posledné dva týždne tam zistili 997 prípadov nákazy, čo je najviac v celej krajine.

Problémy s personálom z dôvodu šírenia nákazy hlásia aj nemocnice z ďalších okresov Slovenska. Nemocnica Poprad má aktuálne 53 zdravotníkov, ktorí majú ochorenie covid-19, Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci ich eviduje 48.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.