Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2020, 16:20

Nakazení študenti si spravili večierok. Univerzita pristupuje k sprísneniu opatrení

Vzhľadom na vážnosť situácie musel personál internátov privolať aj policajnú hliadku.

Nakazení študenti si spravili večierok. Univerzita pristupuje k sprísneniu opatrení
Zdroj: TASR

Vedenie vysokoškolských internátov Univerzity Komenského v Bratislave pristúpilo k mimoriadnym kontrolám dodržiavania opatrení Úradu verejného zdravotníctva a internátneho poriadku.


​Sú reakciou na incidenty v noci zo stredy na štvrtok, presnejšie na večierok, ktorý zorganizovali zahraniční študenti s potvrdeným ochorením COVID-19.

Hovorkyňa UK Lenka Miller spresnila, že viacerí zahraniční študenti, pochádzajúci prevažne zo Španielska, boli v priebehu minulého týždňa pre potvrdené ochorenie COVID-19 umiestnení do internátnych izolačných izieb.

"Niektorí z nich opakovane ignorovali pravidlá karantény a na dvoch izbách zorganizovali večierok pre ďalších jedenásť osôb. Niektorí z účastníkov boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, ďalší zatiaľ nemali ochorenie potvrdené," dodala Miller.

Vzhľadom na vážnosť situácie musel personál internátov privolať aj policajnú hliadku a kontaktovali Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave.

Vo štvrtok má RÚVZ rozhodnúť o karanténe pre všetky osoby, ktoré sa stredajšieho hromadného stretnutia zúčastnili.

"Po skončení nariadenej karantény vedenie internátov všetkých trinásť osôb z internátu okamžite vylúči a navrhne disciplinárne konanie na fakultách, na ktorých títo študenti študujú," uviedla Miller.

"O incidente budeme informovať aj domovské univerzity študentov a zastupiteľské úrady," dodala. Vzhľadom na okolnosti postúpia hygienici konanie voči týmto osobám príslušným policajným zložkám na ďalšie vyšetrovanie.

Miller zdôraznila, že na internátoch naďalej platia sprísnené protiepidemické a bezpečnostné pravidlá vrátane úplného zákazu návštev medzi izbami a dodržiavanie nočného pokoja.

Vedenie Univerzity Komenského opätovne vyzýva všetkých študentov, ktorí ostali na internátoch, aby dodržiavali internátny poriadok, nariadenia štátnych orgánov a hygieny.

UK v Bratislave prešla od 5. októbra 2020 na dištančnú výučbu a navrhla študentom bývajúcim na internátoch, aby sa na zvyšok semestra odsťahovali výmenou za 100-percentú zľavu z poplatku za november a december.

Univerzita sa však rozhodla udržať internáty v prevádzke s ohľadom na študentov, ktorí sú vo vážnej sociálnej či rodinnej situácii a nemajú kam ísť, ako aj s ohľadom na študentov končiacich ročníkov, ktorí absolvujú povinnú prax, ako sú napríklad študenti lekárstva. Na internáte Družba ostalo 350 ubytovaných a v Mlynskej doline 1200 ubytovaných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.