Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2020, 12:25 Aktualizované dňa 15.10.2020 o 15:27

Pellegriniho Hlas podá trestné oznámenie na Sulíka

Trestné oznámenia strana podá za porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitie právomoci verejného činiteľa. 

Pellegriniho Hlas podá trestné oznámenie na Sulíka
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Strana Hlas-SD podá trestné oznámenie na ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Dôvodom je vzdanie sa predkupného práva na podiel vo Východoslovenskej energetike.

"Poškodil záujmy Slovenska. Štát sa nepokúsil získať distribútora elektrickej energie na východe Slovenska," hovorí poslanec a exminister hospodárstva Peter Žiga.

Hlas tvrdí, že má podozrenie, že ministerstvo postupovalo v rozpore so zákonom. Trestné oznámenia podá za porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitie právomoci verejného činiteľa. 

Sulík: Nič sme nepredali

"Nerozumiem tomu, kde pán Pellegrini prišiel na to, že má podávať trestné oznámenie," reagoval Sulík. 

Tvrdí, že štát nič nepredal a naďalej 51 percentný podiel vo VSE.

"Nepovažoval som za správne investovať stovky miliónov eur do investície, ktorá má 24 rokov návratnosť. Preto sme si na koaličnej rade povedal, že si radšej vypýtame primerané peniaze. Tieto peniaze zodpovedajú približne piatim percentám investovanej sumy, to nie je málo," dodal.

Žiga hovorí o závažnom pochybení

Prevod akcií VSE vysvetľoval dnes Sulík na parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti. 

Na otázku Žigu, prečo si minister pred rozhodnutím nevyžiadal stanovisko Útvaru hodnoty za peniaze, Sulík uviedol, že odpovie písomne.

​Práve posúdenie možnosti odkúpenia 49 percent akcií VSE nezávislou inštitúciou je podľa Žigu závažné pochybenie a porušenie platnej legislatívy.

Minister chce odpoveď konzultovať s právnikmi, aby sa vyhol problémom pri možnom podaní trestného oznámenia zo strany opozičných poslancov.

35 miliónov pre štát

Sulík na konci júna oznámil, že nemecká spoločnosť E.ON chce odkúpiť podiel vo VSE, ktorý vlastnila RWE.

Na podiel malo Slovensko predkupné právo, ktoré sa rozhodlo nevyužiť. "Za neuplatnenie predkupného práva dostane Slovensko 35 miliónov eur," priblížil vtedy minister.

Štát si neuplatnil predkupné právo, pretože podľa Sulíka nie je dobrý hospodár. Príkladom je pre neho zastavenie privatizácie železničného Carga Slovakia či ponechanie matky SPP v rukách štátu, ktoré podľa ministra generujú stámiliónové straty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.