Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2020, 17:00

Droba v HNtelevízii: Zatváranie sa mi nepáči, ale ako župan sa musím podriadiť

Učitelia a riaditelia mali byť informovaní skôr, hovorí bratislavský župan Juraj Droba.

Od štvrtka sa začína nová vlna zatvárania prevádzok. Vypnúť znova po pár mesiacoch časť ekonomiky asi nebude príjemné pre mnohých ľudí, ktorí v kraji žijú. Aké dosahy očakávate?
Sme v situácii, keď sú zdravotné riziká porovnateľne dramatické a nepríjemné ako ekonomické a psychologické. Celoplošné zatváranie je niečo, čomu by som sa za každú cenu chcel vyhnúť. Čo sa týka napríklad našich stredných škôl, máme ich 54, to je približne 760 tried, a od 1. septembra dodnes sme boli nútení zavrieť 13 tried, čo nie je žiadna katastrofa. Ak by to bolo na mne, tak nezatváram celé školy, lebo dištančné vzdelávanie zďaleka neposkytuje takú kvalitu, ako keď deti sedia v triede a diskutujú a učia sa spolu. To je jedno z opatrení, ktoré sa mi nepáči, ale ako župan sa mu musím podriadiť, lebo bolo urobené centrálne a vzťahuje sa na všetky stredné školy na Slovensku.

Druhá vec je, že sa budú zatvárať súkromné prevádzky, respektíve budú obmedzené. Bratislava aj celý kraj sú turistickým regiónom. Zrejme sa budú podnikatelia pozerať aj na vás.
Bohužiaľ, nemám s tým nič spoločné. Nejde len o tržby a o segment, ktorý živí rádovo státisíce ľudí, ale ide aj o psychohygienu obyvateľov kraja. Myslím si, že ten, kto má nejaké príznaky, tak sa určite nepôjde von socializovať, naopak, vieme sa správať aj zodpovedne a slušne. Niektoré terasy sa dajú zastrešiť, zabezpečiť, aby tam prúdil vzduch, zahrievať ich. Samozrejme, to bude spôsobovať vyššie náklady majiteľom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.