Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2020, 15:25 Aktualizované dňa 12.10.2020 o 15:49

Fico vyzval vládu, aby zrušila núdzový stav: Ľudia sa hecujú. Je isté, že ich v sobotu príde niekde veľa

Robert Fico tvrdí, že hrozia konflikty s verejnosťou a drakonické tresty.

Fico vyzval vládu, aby zrušila núdzový stav: Ľudia sa hecujú. Je isté, že ich v sobotu príde niekde veľa
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predseda opozičného Smeru Robert Fico vyzval vládu Igora Matoviča, aby zrušila núdzový stav.

V súvislosti so zákazom zhromažďovania Fico poukázal, že na sociálnych sieťach sa organizujú ľudia, ktorí budú v sobotu protestovať proti vláde. 

"Ja tu nevyjadrujem žiadnu podporu žiadnemu zhromaždeniu. Ľudia sa hecujú a je isté, že 17. októbra príde niekde veľa ľudí," tvrdí Fico.

Podľa neho by v prípade útoku ľudí na políciu mohli padať v núdzovom stave aj doživotné tresty a preto žiada vládu, aby ho zrušila. 

"Hrozia konflikty s verejnosťou a drakonické tresty," tvrdí šéf Smeru.

Novela je protiústavná, tvrdí Fico

Fico  dodal, že strana sa obrátila na Ústavný súd v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu.

"Už tento štvrtok, ak dobre rátam lehoty, by sme mali poznať ortieľ Ústavnéhu súdu," skonštatoval.

Fico tiež kritizoval novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorou sa má Národná rada zaoberať na utorkovej mimoriadnej schôdzi. Podľa neho je protiústavná a dokazuje aj protiústavnosť prijímania doterajších opatrení na boj s pandémiou nového koronavírusu.

"Do Národnej rady ide návrh zákona, ktorý hovorí, že všetky doterajšie opatrenia, ktoré Úrad verejného zdravotníctva a regionálne úrady verejného zdravotníctva prijali, ostávajú v platnosti a účinnosti ešte ďalších 15 dní po nadobudnutí účinnosti tohto zákona a vraj bude všetko v poriadku," skonštatoval Fico a pripomenul námietky, že mnohé doterajšie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva boli protiústavné, pretože na ne úrad nemal oprávnenie a neprijímali sa v potrebnej forme.

Prevádzky by sa mohli obracať na Ústavný súd

Poukázal na závery Generálnej prokuratúry. Nemožno podľa neho prijať po troch či štyroch mesiacoch zákon a povedať, že všetko je v poriadku.

Problém vidí aj v tom, že všetky prevádzky boli doteraz zatvorené v rozpore s Ústavou. Ako právnik si vie predstaviť, že sa budú obracať na Ústavný súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.