Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2020, 13:50 Aktualizované dňa 09.10.2020 o 14:59

Koronavírus odhalia skôr a sú citlivejšie. Slovenskí vedci darovali štátu 100-tisíc testov

Nová séria testov je podľa šéfa spoločnosti MultiplexDX Pavla Čekana ešte presnejšia ako na jar.

Slovenskí vedci vyvinuli komponenty pre PCR testy na nový koronavírus, ktoré sú citlivejšie a zároveň skôr dokážu odhaliť toto ochorenie.

Eliminujú falošnú pozitivitu

V piatok o tom na pôde vedeckého parku Univerzity Komenského informoval predseda vlády Igor Matovič za prítomnosti biochemika Pavla Čekana, virológa Borisa Klempu a vedca Roberta Mistríka.

Vedci darovali štátu 100-tisíc kusov testov.

"Je to asi najlepšia citlivosť, ktorá sa dá dosiahnuť pri tomto teste. Tento test dokáže eliminovať falošné pozitivity," tvrdí Čekan, ktorý je šéfom spoločnosti MultiplexDX. Tá sa na výrobe podieľala v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied. 

Pripravujú sa rozlišovacie testy

Čekan hovorí, že testy ponúkajú laboratóriam na Slovensku. "Veľmi radi to k vám donesieme," uviedol biochemik.

Nová séria testov je podľa Čekana ešte presnejšia ako na jar, kedy firma tiež venovala testy na koronavírus štátu.

Vývoj testu a jeho výrobu vtedy financovala softvérová spoločnosť Eset. MultiplexDX tiež pripravuje výrobu rozlišovacieho testu medzi chrípkou a koronavírusom.

"Okno, kedy vieme zachytiť pozitívneho človeka, sa rozšírilo," hovorí Čekan s tým, že na testoch spolupracovali so Slovenskou akadémiou vied. Výroba jedného setu trvala asi jeden deň. 

Slovensko má aktuálne podľa Matoviča dostatok testov. Poukázal, že je rozdiel, keď ich treba kupovať a keď sú darované. Konkrétne číslo neuviedol, povedal, že sa zakupujú priebežne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.