Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2020, 09:37 Aktualizované dňa 09.10.2020 o 17:03

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov. Aj muž, ktorého plánovali zavraždiť

Šéf ústavu Jozef Vozár pripomenul, že Kliment bol jedným zo sudcov, ktorí bojovali proti Štefanovi Harabinovi.

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov. Aj muž, ktorého plánovali zavraždiť
Zdroj: TASR - Martin Baumann

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov. TASR to potvrdil šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO). Uchádzačmi sú Jozef Čentéš, Maroš Žilinka, Ján Šanta, Rastislav Remeta, Tomáš Honz, Juraj Kliment, Ján Hrivnák.

Slovenská advokátska komora navrhuje na post generálneho prokurátora riaditeľa ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku. Potvrdila hovorkyňa advokátskej komory Alexandra Donevová.

"Domnievame sa, že generálnym prokurátorom by mal byť kandidát, ktorý fungovaniu prokuratúry rozumie a zároveň má vysoký morálny aj odborný kredit," odôvodnila hovorkyňa nomináciu.

Žilinka v minulosti dozoroval kauzy ako podvod na nebankový subjekt Drukos, Transpetrol a prípad exsiskára Ľuboša Kosíka. Tiež kauzu Technopol Servis, kde je obvinený Marian Kočner.

Žilinka spoločne s prokurátorom Generálnej prokuratúry SR Petrom Šufliarskym a advokátom Danielom Lipšicom mali byť terčom plánovaného vražedného útoku.

Za šéfa prokurátorov majú kandidovať aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a prokurátor GP Jozef Čentéš.

Čentéša do funkcie navrhli ombudsmanka Mária Patakyová, Rada prokurátorov SR, Slovenská komora exekútorov, ako aj právnické fakulty z Trnavy, Banskej Bystrice, Košíc a dve bratislavské fakulty - Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave a Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy. Hrivnáka nominovala Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave, Honza navrhla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Šantu nominoval poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Gyimesi (OĽANO), Žilinku Slovenská advokátska komora i poslankyňa Petra Hajšelová (Sme rodina).

Poslanci za OĽANO Igor Hus a Ján Krošlák navrhli do funkcie Remetu a Klimenta nominoval Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied.

Parlament má voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ešte predtým majú prejsť kandidáti verejným vypočutím pred ústavnoprávnym výborom, ktoré je naplánované na 19. a 20. novembra. Generálneho prokurátora menuje prezident SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.