Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2020, 13:11 Aktualizované dňa 06.10.2020 o 13:58

Hygienici porušili v prvej vlne zákon. Dôvodom sú opatrenia počas núdzového stavu

  • Porušenie zákona má súvisieť najmä s nedostatkom vecnej pôsobnosti ÚVZ na vydávanie opatrení po vyhlásení núdzového stavu.
  • Prokuratúra rozporuje najmä spôsob, akým boli opatrenia prijímané.
  • Vzhľadom na epidemiologickú situáciu, nebude žiadať zrušenie platnosti opatrení, aj keď boli prijaté v rozpore so zákonom.
Hygienici porušili v prvej vlne zákon. Dôvodom sú opatrenia počas núdzového stavu
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Úrad verejného zdravotníctva porušil zákon pri vydávaní opatrení v čase prvého vyhláseného núdzového stavu pre pandémiu nového koronavírusu.

Skonštatovala to generálna prokuratúra, ktorá poslala hyginikom upozornenie prokurátora. Porušenie zákona má súvisieť najmä s nedostatkom vecnej pôsobnosti ÚVZ na vydávanie opatrení po vyhlásení mimoriadnej situácie a núdzového stavu, ako aj s právnou formou týchto opatrení.

Opatrenia by mali ostať zachované

Vyplýva to z upovedomia o podaní upozornenia, ktoré má TASR k dispozícii.

Upozornenie prokurátora úradu doručili 29. septembra. "ÚVZ má na vybavenie upozornenia prokurátora 30 dní od jeho doručenia. Po doručení oznámenia ÚVZ o vybavení upozornenia prokurátora zváži generálna prokuratúra ďalší postup vo veci," uviedla zastupujúca hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Pre preskúmanie zákonnosti opatrení hygienikov dostala prokuratúra viacero podnetov.

Úrad potvrdil, že v súčasnosti analyzuje stanovisko prokuratúry. "Po jeho vyhodnotení sa k nemu následne vyjadríme," podotkla jeho hovorkyňa Daša Račková.

Prokurátorka v upovedomení o podaní upozornenia zároveň píše, že s prihliadnutím na aktuálnu situáciu okolo šírenia ochorenia COVID-19 považuje prokuratúra zachovanie účinnosti prijatých opatrení, aj napriek zistenému porušeniu zákona, nielen vo verejnom záujme, ale prioritne aj za nevyhnutné a opodstatnené.

Problémom bol spôsob prijímania opatrení

Prokuratúra hygienikom navrhla bez zbytočného odkladu prijať také opatrenia, aby v budúcnosti nedochádzalo k obdobným porušeniam platných právnych predpisov.

Ako vyplýva z dokumentu, prokuratúra nenamieta samotný obsah opatrení, ale spôsob ich prijímania. V prípade námietok k zákazu organizovať hromadné podujatia či Združenia občanov miest a obcí Slovenska k vylúčeniu verejnosti pri zasadnutiach miestnych zastupiteľstiev prokurátorka skonštatovala, že obsah opatrení je výsledkom odborných záverov s cieľom ochrany života a zdravia.

"Preto takéto námietky, ktoré sa týkajú výsostne odbornej problematiky, treba z toho hľadiska aj posudzovať. V žiadnom prípade sa netýkajú problematiky právnej, a preto posudzovanie týchto odborných kritérií a vecná správnosť ich aplikácie v jednotlivých opatreniach je zo strany prokurátora mimo rámca jeho právomoci," uviedla prokurátorka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.