Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2020, 10:35 Aktualizované dňa 06.10.2020 o 15:45

Čo bude s núdzovým stavom? Šéfka prokuratúry prišla s vlastným návrhom

Podanie má byť v záujme odstránenia pochybností o ústavnosti prijatého uznesenia vlády.

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková podala na Ústavný súd návrh na začatie konania v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu.

Chce odstrániť pochybnosti

Podanie má byť v záujme odstránenia pochybností o ústavnosti prijatého uznesenia vlády. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Uvedomujúc si vážnosť situácie, navrhla alternatívne zrušenie uvedeného uznesenia alebo jeho doplnenie v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky,“ doplnila hovorkyňa.

Prezidentka Zuzana Čaputová chce počkať na rozhodnutie Ústavného súdu, sama podanie nezvažuje, uviedol jej hovorca Martin Strižinec.

Na podanie návrhu reagoval aj predseda vlády Igor Matovič. "Na to je Ústavný súd, aby v takýchto situáciách rozhodoval, a sami budeme radi, ak budeme mať všetci spoločne jasno," povedal v utorok novinárom.

Na Slovensku platí od 1. októbra núdzový stav, zatiaľ na 45 dní. Vláda ho vyhlásila v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou s pandémiou nového koronavírusu v zmysle ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Fico hovorí o právnej neistote

V súvislosti s vyhlásením núdzového stavu sa na Ústavný súd obrátil aj opozičný Smer-SD.

"Smer-SD nemôže akceptovať právnu neistotu, ktorú svojou neprofesionalitou rozosieva vláda Igora Matoviča," uviedol predseda Smeru Robert Fico.

​Sociálni demokrati argumentujú tým, že vláda neohraničila územia, na ktorých núdzový stav platí a na ktorých neplatí. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu podľa Fica hovorí, že vláda musí povedať, na akom území je núdzový stav vyhlásený.

Podľa premiéra Igora Matoviťa pre bežného človeka sa v praxi vyhlásením núdzového stavu nateraz nič nezmení. 

"Je to nástroj na to, aby ste zabezpečili ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, ktoré v jednotlivých oblastiach vzhľadom na pandémiu môžu nastať," vysvetlil predseda vlády.

Na súde evidujú dva návrhy

Ústavný súd eviduje dva návrhy na posúdenie ústavnosti núdzového stavu, ktorý 1. októbra vyhlásila vláda. Potvrdila hovorkyňa to hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

Návrhy na začatie konania podľa ústavy podali Generálna prokuratúra a skupina opozičných poslancov. V prvom prípade je sudcom spravodajcom predseda súdu Ivan Fiačan a v druhom Libor Duľa. "Ústavný súd bude verejnosť o rozhodnutiach v daných veciach informovať v súlade s doterajšou praxou prostredníctvom tlačovej správy," uviedla Ferencová.

Podľa zákona by mal Ústavný súd vo veci rozhodnúť do desiatich dní od doručenia návrhu na začatie konania. Ak dospeje k záveru, že napadnuté rozhodnutie nie je v súlade s ústavou alebo ústavným zákonom, zruší ho.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.