Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2020, 00:00

Štát má pri potratoch voľnú ruku

Sprísniť alebo zakázať interrupcie parlament môže. Musí však zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv.

Štát má pri potratoch voľnú ruku
Zdroj: TASR

Vstupom do do Európskej únie sa Slovensko zaviazalo vzdať sa časti právnej suverenity a podriadiť sa európskemu právu. Patríme aj do Rady Európy. Platia pre nás preto jej dohovory a vzťahuje sa na nás i jurisdikcia Európskeho súdu pre ľudské práva. Medzinárodné záväzky musíme brať do úvahy aj pri nastavení vnútroštátneho práva na umelé prerušenie tehotenstva. Štát by aj pri úplnom zákaze potratov nesmel ženám brániť podstúpiť zákrok v zahraničí, ani ich zaň trestať. Slovensko by malo zabezpečiť aj ochranu práv žien na európskej úrovni. Podstatné pritom je, že ak štát interrupcie pripustí, nesmie ich skutočný výkon nepriamo znemožňovať rôznymi vyhláškami a administratívou.


Priestor na voľnú úvahuJuraj Medvec
V rámci európskeho práva majú pri interrupciách štáty možnosť voľnej úvahy a samy sa môžu rozhodnúť, aký postoj k umelému prerušeniu tehotenstva zvolia. Musia však dodržať isté kritériá.


„Otázka umelého prerušenia tehotenstva patrí do výlučnej kompetencie členských štátov,“ potvrdzuje predseda Súdnej rady a expert na ústavné právo Ján Mazák. „Aj veľmi prísna vnútroštátna úprava, ktorá by sama osebe

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.