Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2020, 13:14 Aktualizované dňa 05.10.2020 o 13:22

Smer chce pre núdzový stav podať návrh na Ústavný súd, podpisy pridá aj Pellegriniho Hlas

Smer argumentuje tým, že vláda neohraničila územia, na ktorých núdzový stav platí a na ktorých neplatí.

Robert Fico
Zdroj: TASR/P. Zachar

Opozičný Smer-SD má v pondelok podať návrh na Ústavný súd, aby preveril ústavnosť vyhlásenia núdzového stavu.

Avizoval to predseda strany Robert Fico. Smer má k dispozícii 26 podpisov poslancov, potrebuje podľa neho ešte štyri, päť podpisov. Tie by mali doplniť poslanci strany Hlas. 

Strana Petra Pellegriniho tvrdí, že návrh Smeru podporí. "Strana HLAS - SD mala pripravený svoj vlastný návrh. Keďže ide predovšetkým o záujem občanov, aby neboli vystavení zbytočnej šikane, o čom môže rozhodnúť iba nezávislý orgán, odmieta robiť z tejto témy malicherné politické preteky a správa sa zodpovedne," uviedla hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.

Neohraničené územie a vyššie trestné sadzby

"Argumentujeme tým, že vláda neohraničila územia, na ktorých núdzový stav platí a na ktorých neplatí," povedal Fico na pondelkovej tlačovej konferencii.

Ústavný zákon o bezpečnosti štátu podľa neho hovorí, že vláda musí povedať, na akom území je núdzový stav vyhlásený. Ústavný súd má podľa Fica rozhodnúť do desiatich dní.

Problémom je podľa neho tiež to, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy.

Šeliga s Ficom nesúhlasí

Fico ešte uplynulý týždeň hovoril, že rozhodnutie o núdzovom stave prijala vláda mocensky a silou a je nekvalifikované a protiústavné.

V rozhodnutí o vyhlásení núdzového stavu mu chýba odôvodnenie, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga minulý týždeň reagoval, že vláda vyhlásila núdzový stav bez toho, aby obmedzila základné ľudské práva a slobody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.