Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2020, 13:03

Matovič nevylúčil obmedzenie pohybu na sviatky. Slovensku hrozil izraelský scenár, vyhlásil

  • Aktuálny nárast počtu nakazených je podľa Igora Matoviča dramatický.
  • Očakáva, že nové opatrenia sa v horizonte týždňa prejavia a pribrzdia ho.
Matovič nevylúčil obmedzenie pohybu na sviatky. Slovensku hrozil izraelský scenár, vyhlásil
Zdroj: TASR/AP

Slovensko sa nachádza v kritickej situácii. Nárast počtu koronavírusom infikovaných ľudí v druhej vlne je oproti tej prvej z jary 30-násobný. V relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil premiér Igor Matovič.

Predseda vlády nevylúčil ani nepotvrdil, že sa počas jesenných sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek, ktoré sú na začiatku novembra, opäť zavedie obmedzenie pohybu, ako to bolo počas Veľkej noci v prvej polovici apríla.

"Situácia sa dramaticky mení. Nikto nemôže garantovať, čo bude o tri dni. Už vôbec nie to, čo bude o štyri týždne," povedal k tomu.

Opatrenia nárast pribrzdia

Aktuálny nárast počtu nakazených je podľa neho dramatický. Nové opatrenia proti šíreniu vírusu, ktoré platia od začiatku októbra, obmedzujúce napríklad hromadné podujatia a sprísňujúce nosenie rúšok, sa odhadom premiéra v horizonte týždňa prejavia a nárast pribrzdia.

"Je to exponenciálna funkcia, ak by sme to nechali tak, rástlo by to do katastrofálnych čísel. Dopadli by sme ako Izrael, kde pribúda deväťtisíc prípadov denne," reagoval Matovič na otázku, aký vývoj epidémie môžeme predpokladať.

Denný prírastok nakazených v Izraeli:

Zdroj: worldometers

"Slovensko sa trasie v základoch v tom, že v živote takéto niečo nezažilo," doplnil predseda vlády.

Denný prírsatok sa priblížil k 800

V septembri sa na Slovensku začal výrazne dvíhať denný prírastok nakazených koronavírusom. Včera laboratóriá z rekordných 9 492 testov zistili 704 nových prípadov. Ide o druhý najvyšší počet od vypuknutia pandémie na Slovensku.

Denný prírastok nakazených dosiahol maximum v stredu 30. septembra, kedy z vtedy rekordných 9 170 testov odhalili 797 infikovaných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.