Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2020, 16:30 Aktualizované dňa 02.10.2020 o 17:13

Krajčí: Úrady nestíhajú dohľadávať kontakty nakazených. Čoskoro prekročíme tisíc prípadov denne

Situácia na Slovensku sa podľa jeho slov vyrovnáva situácii v Rakúsku a Maďarsku.

Krajčí: Úrady nestíhajú dohľadávať kontakty nakazených. Čoskoro prekročíme tisíc prípadov denne
Zdroj: TASR

Slovensko má enormný nárast počtu infikovaných novým koronavírusom. Dalo sa to však predpokladať. V piatok to pri hodnotení aktuálnej situácie skonštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Situácia na Slovensku sa podľa jeho slov vyrovnáva situácii v Rakúsku a Maďarsku. Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie COVID-19. V prijatých opatreniach vidí minister zmysel.

Zdroj: MZ SR

Krajčí priznal, že ešte pred týždňom sme očakávali, že počty nakazených sa zdvojnásobia za 20 dní, teraz je to už týždeň. "Budúci týždeň prekonáme tisíc prípadov za deň," dodal minister s tým, že pracovníci RÚVZ už nestíhajú dohľadávať kontakty.

Na ich pomoc by malo od budúceho týždňa nastúpiť takmer tisíc študentov lekárskych fakúlt a verejného zdravotníctva spolu s príslušníkmi armády. "Ja som veľmi rád, že armáda je ochotná pomôcť," dodal Krajčí.

Za tento týždeň máme priemer 8,7 percenta pozitívnych prípadov k testom. Reprodukčné číslo stúplo na 1,37. "To je práve ten zlom," varoval minister.

Na Slovensku výrazne pribúda aj počet hospitalizovaných pacientov a rezort zdravotníctva tak bude musieť pristúpiť k reprofilizácii nemocníc. V Trenčíne sa už na infekčné Covid oddelenie reprofilizovala geriatria, ďalšie zariadenia prejdú zmenami budúci týždeň.

Najhoršie sú na tom aktuálne infekčné oddelenia nemocníc tam, kde je najviac prípadov, ide o Ružomberok, Prešov, Michalovce, Nitru, Trnavu a Trenčín.

"Celý vývoj epidémie bude závisieť od dvoch faktorov. Prvým je testovanie a využívanie dohľadávania kontaktov, čo teraz už musí byť doplnené aj náhradnými kapacitami. Druhým je prijatie obmedzení a ich dodržiavanie," varoval hlavný infektológ profesor Pavol Jarčuška a pripomenul, že efekty opatrení sa ukážu najskôr o 14 dní. V najbližšom období preto treba očakávať vyšší počet nakazených aj hospitalizovaných. 

Čo sa Európy týka, Krajčí varoval najmä pred Českom, ktoré je podľa neho druhou najhoršie zasiahnutou krajinou. Situácia sa však zhoršuje aj v ďalších regionóch.

Zdroj: MZ SR

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.