Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2020, 11:31

Progresívne Slovensko navrhuje Matovičovi päť pravidiel na zmiernenie dôsledkov krízy

Prvým pravidlom má byť to, že čo premiér povie, musí platiť

Progresívne Slovensko navrhuje Matovičovi päť pravidiel na zmiernenie dôsledkov krízy
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Predvídateľnosť, presne mierené opatrenia a dostupná finančná pomoc, aj to patrí medzi päť pravidiel, ktoré mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko navrhuje vláde na zmiernenie dôsledkov koronakrízy.

Strana v piatok vyzvala premiéra Igora Matoviča na ich zavedenie.

Tvrdí, že tieto zásady majú pomôcť napraviť chyby, ktorých sa vláda v doterajšom boji s novým koronavírusom dopustila.

„Koronavírus ťažko skúša ľudí na Slovensku a premiér Matovič správne volá po tom, aby sme sa zomkli, preto mu ponúkame päť jednoduchých pravidiel na zmiernenie škodlivých dosahov,“ uviedla predsedníčka PS Irena Bihariová.

Šimečka hovorí o chaose

Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka podotkol, že premiér opatrenia ohlasuje chaoticky a každú chvíľu ich mení.

„Prijaté obmedzenia sú zbytočne paušálne a kruto vypínajú ekonomický život aj tam, kde to nie je potrebné, a finančné kompenzácie sú veľmi pomalé a byrokraticky náročné,“ poznamenal s tým, že ľudia už na jar ukázali disciplinovanosť. Potrebujú však podľa neho od vlády konečne dostať pomocnú ruku.

Prvým pravidlom má byť to, že čo premiér povie, musí platiť. „Nie je možné, aby opatrenia menil na dennej báze, vláda musí verejnosti predstaviť presný postup a potom si za ním stáť,“ zdôraznila Bihariová.

Rozhodovať majú dáta, nie pocity

Hovorí tiež, že opatrenia musia vychádzať z dát, nie z pocitov, čo má prispieť k zamedzeniu chaosu či improvizáciám. Ďalej má vláda verejnosť informovať včas a jednotne.

PS argumentuje tým, že ľudia, ktorým obmedzenia ovplyvňujú život, sa potrebujú v predstihu pripraviť a odlišné odpovede z rôznych štátnych orgánov sú pre nich mätúce.

Štvrtým pravidlom má byť to, že ak vláda jednou rukou ľuďom berie, druhou musí dávať. Bihariová hovorí o potrebe rýchlej a ľahko dostupnej finančnej pomoci. Posledným pravidlom má byť zas cielené a nie paušálne obmedzovanie.

Tvrdí, že plošné zákazy iba spochybňujú dôveru spoločnosti. „Tá dobre vie, že štadión s 20-tisíc miestami alebo divadelná sála s 500 miestami bezpečne zvládne úplne iný počet návštevníkov ako kostolík s desiatimi lavicami,“ podotkla.

V HNtelevízii si môžete pozrieť nedávny rozhovor s podpredsedom PS a europoslancom Michalom Šimečkom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.