Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2020, 16:05

Matovič pred summitom: Slovensko podporí sankcie voči Bielorusku aj Turecku

Premiér Igor Matovič zdôraznil, že je kľúčové, aby Únia na samite zaujala "jednoznačne rázny" postoj voči agresii Turecka voči Cypru a Grécku.

Premiér Igor Matovič
Zdroj: TASR/D. Veselský

Slovensko je ochotné podporiť sankcie voči Bielorusku aj prípadné sankčné opatrenia proti Turecku, po ktorých volá Cyprus. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to avizoval cestou na mimoriadny dvojdňový samit Európskej únie v Bruseli.

Matovič drží stranu cyperskej požiadavke

Matovič drží stranu cyperskej požiadavke, aby Únia neriešila chystané sankcie voči Bielorusku, kým sa nevyrovná s otázkou nelegálnych tureckých prieskumných vrtov vo východnom Stredomorí.

"To je férové. Grécko a Cyprus sú členskými krajinami a nemali by sme ich nechať v štichu, ak sa chceme vyjadrovať k nečlenskej krajine," povedal.

Premiér zdôraznil, že je kľúčové, aby Únia na samite zaujala "jednoznačne rázny" postoj voči agresii Turecka voči Cypru a Grécku. "Je načase, aby Slovensko aj EÚ zdvihli hlavu zoči-voči Turecku a povedali, že toto sú naše hranice, nezasahujte do územnej celistvosti týchto dvoch členských krajín," doplnil.

Očakáva rázny postoj aj voči Číne

Matovič zároveň očakáva rovnako rázny postoj Únie aj pri zadefinovaní vzťahov s Čínou, s ktorou sa rokuje o veľkej ekonomickej a investičnej dohode.

"My ako kolíska demokracie by sme nemali prevádzkovať, povedal by som, predklonenú politiku voči tejto svetovej mocnosti," poznamenal. Z hľadiska dôležitosti tém by uprednostnil, keby šéfovia štátov a vlád na samite rokovali najskôr o Turecku, potom o Bielorusku a následne o vzťahoch s Čínou.

Potvrdil, že Vyšehradská štvorka (V4) má v týchto otázkach spoločné pozície. Priznal, že možno maďarský premiér Viktor Orbán má s tureckým prezidentom lepšie vzťahy ako iní európski lídri. Zároveň si však podľa neho aj maďarský premiér dobre uvedomuje, že Únia potrebuje spoločný postoj, že musí chrániť svoje hranice a odsúdiť aktivity Turecka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.