°C
Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyNajlepšia cesta, ako naliať miliardy z fondu Next Generation EU do nových generácií, je prostredníctvom školstva. Zhodli sa na tom zástupcovia koaličných strán v ankete HN o pláne obnovy. V rámci tohto fondu dostaneme na najbližšie roky 6,3 miliardy eur. Školstvo pritom ako jednu z hlavných oblastí vymenovali aj minister financií Eduard Heger s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
„Dúfam, že tentoraz to nezostane len na papieri,“ hovorí Gabriel Kalna, riaditeľ základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave. V predbežnom pláne reforiem sú zatiaľ vyčíslené opatrenia za viac než štyri miliardy eur, z toho najväčší kus uhryzne rekonštrukcia škôl. Otázne je, ako vláda spojí zatepľovanie s cieľmi Európskej komisie na zlepšenie zručností detí.
Platy ako reforma
Školská reforma si za svoj cieľ dáva do roku 2030 dostať žiakov na priemer krajín OECD v rámci testovania PISA. V dokumente zatiaľ nie je ukázané, ktoré konkrétne opatrenia k tomu povedú. Na reformu, ktorá by mala smerovať k získaniu zručností a zvyšovaniu gramotnosti, je v pláne vyčlenených len 26 miliónov eur na štyri roky. Podľa Kalnu by pomohlo najmä zvyšovanie platov učiteľov.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.