Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2020, 12:05

Poprad dal zákazku kontroverznej firme spájanej s korupciou a úplatkami

  • Súťaž o vytvorenie nového webového sídla pre podtatranské mesto vyhrala spoločnosť Lomtec.com.
  • Jedného z jej čelných predstaviteľov nedávno polícia zadržala pre podozrenia zo snahy podplatiť štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva.

Pred pár dňami sa prevalil korupčný škandál. Polícia zadržala dvojicu mužov, ktorá sa mala snažiť podplatiť štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Martina Fecka. Okrem Petra Chrašča, ktorý sa vydával za právnika napriek tomu, že ním nie je, sa do pút a následne do väzby dostal aj obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva softvérovej firmy Lomtec.com, Miroslav Sedlák.

​Napriek kauze, ktorá sa s firmou a jej popredným predstaviteľom v posledných dňoch spája, sa jej nedávno zadarilo. V strede septembra totiž IT podnik podpísal zmluvu s mestom Poprad. Jeho primátor Anton Danko, ktorý v minuloročných parlamentných voľbách neúspešne kandidoval za SNS, jej dal ako víťazovi verejného obstarávania zákazku na vybudovanie nového webového sídla samosprávy. 

Hovorkyňa Popradu Jarmila Hlaváčová tvrdí, že mesto sa zaoberalo medializovanou kauzou vo vzťahu k tejto zákazke. Záležitosť konzultovalo aj s Úradom pre verejné obstarávanie. „Kým súd neuzná subjekt za vinný, musíme na Lomtec.com hľadieť ako na bezúhonnú osobu. V prípade, že začne trestné stíhanie proti právnickej osobe a bude uznaná vinnou, mesto Poprad určite prehodnotí uzatvorenú zmluvu,“ uviedla pre HN Hlaváčová.

Rozhodla cena

Faktom však je, že akciovka Lomtec predložila najnižšiu cenovú ponuku zo všetkých štyroch uchádzačov. Predpokladanú hodnotu zákazky vo výške takmer 37-tisíc eur totiž podliezla o približne 20-tisíc. Predbehla tak svojich protivníkov, eseročky MP, Faestro a Altamira Softworks.

Posledná menovaná firma však uvádza, že cena takmer 17-tisíc eur je pod trhovým štandardom. „Mimoriadne nízku cenu, s ktorou spoločnosť Lomtec vyhrala, považujeme za podozrivú. Otvára otázku, nie či, ale kedy príde k jej navyšovaniu dodatkami k zmluvám či prostredníctvom účtovania zmenových požiadaviek alebo inými metódami,“ hovorí Roman Velčík z obchodného oddelenia spoločnosti Altamira. Dopĺňa, že už v podkladoch k obstarávaniu bola uvedená poznámka „Zabezpečenie migrácie dát z existujúceho webového sídla nie je predmetom zmluvy.“ To podľa Velčíka samo o sebe otvára priestor na navyšovanie celkovej hodnoty zákazky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.