Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2020, 15:20

Pellegrini o situácii ohľadne pandémie: Niekto tu prilieva fest horľavý olej do ohňa

Peter Pellegrini povedal, že nová vláda mala šesť mesiacov na to, aby zistila, či sa aplikácia eZdravie dá hacknúť alebo nie.

Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/M. Baumann

Únik informácii z aplikácie eZdravie je "veľký prúser", ale bola spustená za vlády Petra Pellegriniho. Povedal to predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Expremiér sa ľuďom za únik dát ospravedlnil.

Ohradil sa však, že nová vláda mala šesť mesiacov na to, aby zistila, či sa aplikácia dá hacknúť alebo nie. Obaja to uviedli v diskusnej relácii Na telo na televízii Markíza.

Kritika na premiéra

"Som zodpovedný za všetko, čo sa v tejto krajine stalo a stane, lebo pán premiér iného vinníka nevidí okrem mňa a trpí nejakou obsesiou," poznamenal na margo úniku údajov Pellegrini. Každý informačný systém je podľa neho napadnuteľný, a preto by sa malo každý mesiac pravidelne testovať, či je v ňom alebo nie je nejaká "diera".

Predseda parlamentu sa zároveň poďakoval etickým hackerom, že nabúrali aplikáciu a prišlo sa na to, že sa dá prelomiť. "Treba to opraviť a možno ich aj použiť na to, aby nám pomohli systém nastaviť tak, aby sa to nemohlo v budúcnosti zneužívať," povedal Kollár.

V súvislosti s reformným plánom Pellegrini povedal, že peniaze by sa mali použiť na opatrenia v boji proti klimatickým zmenám a na zmeny pre dôstojné starnutie obyvateľstva. Kollár vidí potenciál v doprave. Navrhuje, aby vlaky prechádzali z dieselektrických lokomotív na elektrické. Chce, aby sa investovalo viac do dlhodobej starostlivosti o seniorov a do hospicov.

"Fest horľavý olej do ohňa"

Kollár vyzval politikov, aby si podali ruky a spolupracovali v kríze spôsobenej pandémiou. "Nemôžeme to robiť hádkami. Keď sa zomkneme, tak to lepšie zvládneme," podotkol. Na margo toho Pellegrini povedal, že je za spoluprácu politikov, ale "niekto tu prilieva fest horľavý olej do ohňa".

Expremiér okomentoval stretnutie Kollára so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom tým, že keď on bol predsedom vlády, tak tlak na výmenu Smeru bol obrovský a "nechodil sa vyplákavať, že ako o ňom píšu médiá".

Považuje však za nesprávne, ak médiá vynášajú na verejnosť súkromné komunikácie politikov. Predseda Národnej rady SR poznamenal, že pri ňom idú média "na hranu". "Neprekáža mi to, ale vadí mi, keď u niekoho robia nadprácu a u niekoho nie," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.