Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2020, 18:37

Kolíková v HNtelevízii: Jankovskej hladovka mi nie je príjemná. Netreba to zľahčovať, som ostražitá

  • V rozhovore s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou sa dozviete:
  • Akým spôsobom chce odtajniť hlasovanie sudcov?
  • Rozumie rozsudku v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka?
  • Ako vníma tvrdenie zastupujúcej šéfky prokuratúry, že skutok Moniky Jankovkej je posúdený príliš prísne?
  • Čo si myslí o výške trestov za držbu marihuany?

Najprv sme tu mali akciu Búrka, teraz akciu Plevel, ktorá sa týkala sudcov v Žiline. Vyzerá to tak, že naša justícia je v katastrofálnom stave.
Áno, tieto kauzy poukazujú aj na to, že máme v justícií ľudí, ktorí tam nepatria. Zase treba povedať, že zatiaľ sme ešte v štádiu, kedy neskončilo trestné konanie, takže vina ešte nebola preukázaná. Ale každopádne, ide o závažné podozrenia z korupcie, z úplatkov, ktoré súvisia s rozhodovaním sudcov. Je to niečo, pri čom treba mať do budúcna osobitné nástroje, ktoré tomu pomôžu predchádzať. V týchto konkrétnych prípadoch je dôležité, aby sa to vyšetrilo, dotiahlo až do konca. A aby sme dobre rozumeli koncovke týchto trestných konaní.

Vy ste v relácii Sobotné dialógy hovorili o nutnosti reformy justície. Skôr ako sa dostaneme k detailom, povedali ste aj to, že so sudcami preberáte možnosť odtajnenia hlasovania. Táto téma sa otvorila po rozsudku v kauze Kuciak, keď na verejnosť prenikli informácie o tom, ako sudcovia hlasovali. Tí potom tvrdili, že medializované informácie nie sú pravdivé. Nie je tajné hlasovanie nástrojom, ktorý chráni sudcov?
V prvom rade treba uviesť trošku viac informácií. Právna úprava, ktorá súvisí s pomerom hlasov pri takzvanom senátnom hlasovaní, bola prijatá už niekoľko rokov dozadu a bola prijatá celoplošne a týkala sa všetkých konaní. A stále sa týka všetkých konaní, a tak k tomu pristupovali všetci sudcovia, či išlo o obchodnú agendu, rodinnú agendu, ale aj trestnú agendu. Následne sa k tomu vyjadril Najvyšší súd, prijal k tomu úpravu, že podľa jeho názoru sa táto právna úprava netýka trestných vecí, pretože ak by sa ich to malo týkať, malo by to byť osobitne uvedené v trestnom poriadku. Nestotožňujem sa v plnosti s týmto právnym názorom. Faktom je, že sa ním riadia súdy. Osobitne v tomto prípade, ktorý prehrmel celou spoločnosťou a je ostro sledovaný, tak tá debata tu je.

Následne predsedníčka súdu reagovala, že ten pomer, ktorý sa prezentoval, nie je pravdivý a pýtala sa, ako to vlastne verejnosť vie, keď hlasovanie je tajné. To, že vieme pomer hlasovania, tým nepopierame nezávislosť sudcov. Plus treba si povedať, že keď sudca rozhoduje na prvom stupni, aj o trestných veciach a aj o vraždách, že je tam sám, všetci vedia, kto rozhodol. Ja v tom nevidím žiaden problém. Tu si len musíme odpovedať, či chceme vedieť tie pomery a či chceme dať sudcom, ktorí nesúhlasia s tým, ako rozhodla väčšina, dať možnosť, aby k tomu mohli dať stanovisko. Osobne som presvedčená, že to vedie k zvyšovania právnej kultúry a otvára to diskusiu, aké sú názory pre jednotlivé rozhodnutia.

Takže informácia, ktorú by sme mali, by bolo len to, akým pomerom sa rozhodlo? Teda či to bolo napríklad 2:1 alebo 3:0?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.