Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2020, 08:25 Aktualizované dňa 24.09.2020 o 11:48

Čaputová: Únia by mala stanoviť podmienky pre vstup Ukrajiny

Na okraj schôdzky hláv oboch štátov boli príslušnými ministrami podpísané dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou o spolupráci v kombinovanej doprave a v letectve.

Čaputová: Únia by mala stanoviť podmienky pre vstup Ukrajiny
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Európska únia by mala stanoviť konkrétne podmienky pre vstup Ukrajiny do tohto bloku štátov. Povedala to dnes prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí so svojím ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským, ktorý uvítal podporu integračných ambícií Kyjeva zo Slovenska.

Na okraj schôdzky hláv oboch štátov boli príslušnými ministrami podpísané dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou o spolupráci v kombinovanej doprave a v letectve.

"Každá krajina má mať právo slobodne si vybrať, kam bude patriť a aká bude jej budúcnosť. Otvorene podporujem to, aby Európska únia stanovila konkrétne podmienky pre vstup Ukrajiny do Únie. Dať danej krajine víziu je veľmi dôležité, viem, ako to bolo dôležité pre nás pred naším vstupom do EÚ," uviedla na tlačovej konferencii Čaputová.

​Zelenskyj hovoril aj o potrebe nastoliť mier na Ukrajine a privítal prímerie v konflikte medzi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatistami na Donbase na východe jeho krajiny.

"V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi máme takmer dva mesiace pokoj zbraní. Je to najdlhšie od vypuknutia konfliktu," povedal ukrajinský prezident. Ocenil, že Slovensko podporuje územnú celistvosť Ukrajiny, keď napríklad odsúdilo ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym, kvôli ktorej EÚ v roku 2014 uvalila na Moskvu sankcie.

Za účasti Čaputovej a Želenského podpísal minister dopravy Andrej Doležal so svojím ukrajinským kolegom dohodu o spolupráci pri kombinovanej preprave tovaru z Ázie do krajín EÚ cez Ukrajinu a Slovenska.

Ďalšia dohoda sa zase týka využívania a riadenia letovej prevádzky v časti slovenského vzdušného priestoru, a to v súvislosti s pristávaním lietadiel na prihraničnom letisku v ukrajinskom Užhorode.​

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.