Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2020, 15:00 Aktualizované dňa 23.09.2020 o 15:48

Počet prípadov bude rásť, varuje Krajčí. Povedal, čo nás čaká budúci mesiac

Reprodukčné číslo je už dlhšie stabilné, počet nových prípadov však stále rastie.

Marek Krajčí
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval o aktuálnom vývoje pandémie koronavírusu na Slovensku.

U nás je podľa Krajčího situácia stabilná a naše reprodukčné číslo sa už dlhšie drží na hodnote 1,15. Každý nakazený tak v priemere nakazí jedného ďalšieho človeka. 

"Každý týždeň nám tak o dvadsať percent pribudne počet nakazených," vysvetlil minister. Je rád, že toto číslo ani po začiatku roka nestúplo. 

Denné prírastky však budú podľa Krajčího stále rásť o 20 percent každý týždeň. "V strede októbra by to mohlo byť 260 až 450 prípadov denne," povedal. 

Ak sa nič zásadné nestane a reprodukčné číslo bude stále takéto, tak koncom októbra už bude potrebné reprofilizovať aj lôžka v nemocniciach. Záležať to však bude aj vo vývoji v jednotlivých regiónoch. 

Aj sprísňovanie reštrikčných opatrení bude podľa ministra závisieť od vývoja v jednotlivých regiónoch.

Podľa premiéra Igora Matoviča je súčasný problém najmä v nedodržiavaní nastavených opatrení. "Ak by sme dodržiavali súčasné opatrenia, mali by sme reprodukčné číslo 0,9 a išli by sme s počtami nakazených dole," vysvetlil.

Kritizoval však, že až tretina ľudí začala opatrenia ignorovať a preto nám podľa premiéra počet nakazených rastie aj napriek opatreniam.

Ak ľudia nebudú zodpovední a nebudú dodržiavať súčasné opatrenia, budú sa musieť sprísňovať. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.