Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2020, 00:00

Máme radšej lacné a „špinavé“ autá

Nakupovali by sme ekologickejšie vozidlá, ak by sa ich cena odvíjala od množstva vyprodukovaných emisií, hovorí pre HN Patrik Križanský, riaditeľ SEVA – Slovak Electric Vehicle Association.

Máme radšej lacné a „špinavé“ autá
Zdroj: HN Peter Mayer

Hovorili ste o vysokých emisiách, ktoré produkujeme v osobnej doprave, a o potrebe zavedenie väčšej motivácie spotrebiteľov, aby si začali výraznejšie kupovať ekologickejšie automobily. Ako ste to mysleli?
Na Slovensku dosahujeme druhé najvyššie emisie CO2 z novoregistrovaných automobilov v Európskej únii, hneď po Bulharsku. V roku 2019 to bolo vyše 133 gramov CO2/km, pričom európsky priemer je 123 gramov. Za posledné roky nám toto číslo pritom neustále rastie, no paradoxom je, že od tohto roka už platia v Európskej únii nové, prísnejšie emisné normy 95 gramov CO2 na kilometer na flotilu automobilky. Tie musia do roku 2030 ďalej výrazne klesnúť. Inak povedané, napriek ekologickým cieľom v emisiách si kupujeme viac „špinavých“ automobilov ako zvyšok Európy. Okrem iného nie sme dostatočne motivovaní, a to ani finančne, siahnuť po ekologickejšom aute.

Prečo teda ešte u nás neexistuje žiadna legislatíva, ktorá by toto riešila, napríklad prostredníctvom emisnej dane?
O takzvanej uhlíkovej dani pre dopravu sa diskutuje na úrovni Európskej únie. Rieši sa práve aj to, ako sa postaviť k motivácii spotrebiteľov smerom k zelenšiemu správaniu. U nás sú napríklad registračné poplatky za automobily nastavené veľmi demotivačne v neprospech ekológie. Prakticky to napríklad znamená, že keď si doveziete staršie auto zo zahraničia, platíte paradoxne často menej, ako keď si kúpite nové auto na Slovensku. No a celkovo nie sme citliví na ekológiu. Vo viacerých, z hľadiska ekológie citlivejších krajinách EÚ, je zavedená výrazná finančná demotivácia kupovať si „špinavšie“ vozidlá. Pokojne si také auto môžete kúpi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.