Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2020, 16:40 Aktualizované dňa 19.09.2020 o 19:29

Matovič reagoval na obvinenia: Moja manželka má tri zmenky v Arca Investments, nie Capital

Tri zmenky v Arca Investments v hodnote 600-tisíc eur nemali byť Pavlíne Matovičovej vyplatené.

Matovič reagoval na obvinenia: Moja manželka má tri zmenky v Arca Investments, nie Capital
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Premiér Igor Matovič vyhlásil, že jeho manželka nikdy do finančnej skupiny Arca Capital neinvestovala. Povedal to dnes na tlačovej konferencii.

​​V posledných dňoch bola Pavlína Matovičová v centre pozornosti v súvislosti s nepotvrdenými informáciami, že do krachujúcej finančnej skupiny Arca Capital investovala značné finančné prostiedky. Spomínala sa suma 10 miliónov eur.

Informoval o tom týždenník Plus 7 dní, ktorý zároveň upozornil, že existuje podozrenie, že Matovičová mohla byť ako manželka premiéra zvýhodnená. Ak by jej totiž Arca, ktorá je momentálne pod ochranou pred veriteľmi, predčasne vklad vyplatila, išlo by o porušenie zákona.

Penta, Smer a Hlas

"Pravda je taká, že moja manželka nikdy nemala vložené jedno jediné euro vo firme Arca Capital," povedal Matovič s tým, že ide o pokus finančnej skupiny Penta, ktorá týždenník vlastní, a strán Smer a Hlas o rozvrátenie vládnej koalície.

​Premiér uviedol, že jeho manželka má tri zmenky vo firme Arca Investments dokopy v hodnote 600-tisíc eur, pričom nemá ani jednu z nich vyplatenú. "Je to pravdepodobne firma z jednej podnikateľskej skupiny," dodal.

Kúpiť ich mala 25. septembra 2019, 8. apríla 2020 a 4. mája 2020. Tretia bola podľa Matoviča prolongovaná 3. augusta 2020.

Dokumenty nepredloží

Keď sa však novinári Matoviča pýtali, či predloží dokumenty, ktoré to dokazujú, odmietol tak spraviť. Argumentoval, že jeho manželka nečelí podozreniam z toho, že by financie nadobudla nezákonne.

"Klamali v tom, že nejaká Arca Capital, tam Pavlínka nemala jedno jediné euro. Klamali v sume, že 10 miliónov eur. A klamali v najpodstatnejšom, čo sa dotýka najviac mňa a mojej manželky, že som jej poskytol informácie a protekčne som jej vybavil, aby si tieto peniaze vytiahla a poškodila všetkých ostatných," povedal s tým, že 600-tisíc eur má ďalej uložených v Arca Investments a bude čakať na to, ako dopadne konkurz.

Nevie o jej financiách

Keď sa v priebehu týždňa Matoviča médiá na tému pýtali, opakovane sa odvolal na zrušené bezpodielové vlastníctvo medzi ním a jeho manželkou. Tvrdil, že on sa odvtedy do jej financií nestará.

Matovič dnes označil za dôkaz o tom, že naozaj nemá prehľad o financiách svojej manželky, fakt, že keď ako premiér už vedel, že Arca je v problémoch, tak jeho manželka v spoločnosti urobila úložky.

Teraz však "prelomil tabu". Informáciou od manželky podľa vlastných slov disponuje už od štvrtka 17. septembra. Ako tvrdí, z jeho strany to bola "skúška dôvery".

Hospodárske noviny už vo štvrtok vysvetlili, že emitentom zmeniek bola spoločnosť Arca Capital Funding – teda účelová spoločnosť, ktorej cieľom bolo získavať peniaze a ďalej ich posúvať spoločnostiam zo skupiny Arca.

Pellegrini žiada dôkazy

Bývalý premiér a šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini v reakcii na Matovičove slová vyjadril presvedčenie, že ak chce premiér vyvrátiť podozrenia, že jeho manželka nemohla mať žiadnu neoprávnenú výhodu alebo prospech na úkor iných veriteľov, musí predložiť verejnosti hmatateľné dôkazy.

"Verejný činiteľ má vyvrátiť podozrenia na faktoch a nie na viere," uviedol Pellegrini. Preto premiérovi pripomenul, že ak chce vyvrátiť akékoľvek podozrenia verejnosti, "musí predložiť fakty, ktoré by potvrdili jeho slová".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.