Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2020, 00:00

Miliardy prinesú školy z budúcnosti

Obsah vzdelávania je u nás dlhodobo v nesúlade s potrebami trhu práce. Reforma za milióny eur z Bruselu môže naše školy podľa analytikov priblížiť k Amerike či Novému Zélandu.

Miliardy prinesú školy z budúcnosti
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Vzdelávanie na Slovenku sa dočká veľkých reforiem. Je jednou z prioritných oblastí, na ktoré chce vláda využiť miliardy z Fondu obnovy a rozvoja. Okrem skokového rastu platov učiteľov majú európske peniaze pritiecť na kurikulárnu reformu, ktorá zmení formu aj obsah vzdelávania.


Viac praktických zručností
To, že kvalita vzdelávania na Slovensku je dlhodobo nedostatočná, ukazujú napríklad medzinárodné merania PISA. Podľa nich zaostávame za priemerom OECD a V3 v čitateľskej, matematickej aj prírodovednej gramotnosti. Namiesto encyklopedického memorovania by si preto mali žiaci po novom osvojovať zručnosti, ktoré využijú v živote. Škola by ich mala naučiť, ako kriticky rozmýšľať, ako čítať texty s porozumením a zameria sa aj na digitálne zručnosti a podnikateľské zručnosti. Niektoré školy pocítili potreb

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.