Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2020, 12:32 Aktualizované dňa 15.09.2020 o 14:25

Hygienici priblížili, odkiaľ sú nové prípady. Veľa nakazených zistili v jednom zariadení

Hygienici v Prešove priblížili, že veľká časť potvrdených prípadov bola identifikovaná v zariadení sociálnej starostlivosti v okrese Sabinov.

Početnejší výskyt ochorení COVID-19 za pondelok 14. septembra zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti regionálne úrady verejného zdravotníctva v Bratislave, Prešove, Nitre, Trnave, Humennom a Dolnom Kubíne. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Hygienici v Prešove priblížili, že veľká časť potvrdených prípadov bola identifikovaná v zariadení sociálnej starostlivosti Dom pokojnej staroby v Lipanoch v okrese Sabinov, ktoré je v izolácii, respektíve karanténe, približne od začiatku septembra pre výskyt ochorenia COVID-19 u jednej z osôb. V pondelok všetkých klientov aj personál opätovne pretestovali. Zo 102 osôb bolo ochorenie potvrdené u 27 ľudí, z toho u 19 klientov a u ôsmich členov personálu.

​Račková priblížila, že v zariadení je od začiatku septembra nastavený prísny hygienicko-epidemiologický režim a zariadenie naďalej ostáva v izolácii. "Osoby nemajú klinické príznaky ochorenia. Ich zdravotný stav sa od začiatku intenzívne sleduje a pravidelne vyhodnocuje. O pozitívne testované osoby sa stará vyhradený personál, sú izolované od klientov s negatívnym výsledkom testov," komentovala.

Prešovskí hygienici zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti za pondelok okrem iného aj importy zo zahraničia a v niektorých prípadoch sa ešte uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

Dolnokubínska regionálna centrála hygienikov zaznamenala vo svojej územnej pôsobnosti, teda v okresoch Tvrdošín a Námestovo, viacero lokálnych epidémií. Vzniknuté ohniská nákazy sú podľa Úradu verejného zdravotníctva od ich počiatku monitorované a epidemiológovia aktívne dohľadávajú kontakty. Identifikované prípady ochorenia COVID-19 majú epidemiologickú súvislosť.

Nitrianski hygienici priblížili, že vo väčšine prípadov ide o importy zo zahraničia. Rovnako ide o aktívne dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, v niektorých prípadoch sa v súčasnosti vykonáva epidemiologické vyšetrovanie.

V Trnave ide najmä o aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov COVID-19 zo starších, podchytených ohnísk nákazy.

Nové prípady v pôsobonosti humenských hygienikov sú aktívne dohľadané kontakty jednotlivých potvrdených prípadov COVID-19.

Regionálni hygienici epidemiologickú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti podľa Račkovej monitorujú, jej vývoj hodnotia na dennej báze a prijímajú potrebné protiepidemické opatrenia. Naďalej aktívne dohľadávajú kontakty pozitívnych osôb, nariaďujú im domácu izoláciu a zabezpečujú testovanie na COVID-19.

Testovanie na nový koronavírus sa podľa úradu realizuje aj u osôb po príchode z rizikových krajín, u suspektných osôb a rovnako aj u ďalších osôb s indikáciou na testovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.