Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2020, 17:14 Aktualizované dňa 14.09.2020 o 19:25

Krízový štáb rozhodol. Česko sa stáva "červenou" krajinou

Česko sa vzhľadom na vývoj pandémie koronavírusu stáva "červenou" krajinou.

Krízový štáb rozhodol. Česko sa stáva "červenou" krajinou
Zdroj: MAFRA/Martin Stolař

Česko sa vzhľadom na vývoj pandémie koronavírusu stáva "červenou" krajinou. Na sociálnej sieti to oznámil štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus. Dodal, že Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú zelené, ale s výhradou.

Podľa jeho tvrdenia ktokoľvek, kto sa vráti z územia Česka, s výnimkou pendlerov do 30 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov, musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do päťdňovej domácej karantény a následne byť testovaný. Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol aj takzvaného "trackovania" mobilných telefónov.

Podľa tvrdenia Klusa by toto opatrenie malo vstúpiť do platnosti v piatok.

"Medzi bezpečné krajiny zaraďujeme Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých dnes bola veľká diskusia," komentoval štátny tajomník.

Ďalej tvrdí, že ohľadom sprísnenia pravidiel pre Ukrajinu sa viedla intenzívna diskusia, ktorú vzhľadom na karanténne kapacity, respektíve perspektívu nákupu takzvaného antigénového rýchlotestu, nebolo možné v pondelok ukončiť.

"Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách," dodal.

Česko má na zoznam takzvaných červených krajín pribudnúť od piatka 18. septembra. Dôvodom je veľký denný nárast nakazených na ochorenie COVID-19, informoval Klus počas rokovania.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.