Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2020, 06:47 Aktualizované dňa 14.09.2020 o 13:39

NAKA zadržala pri veľkej akcii v Žiline sudcov, mali mať cenník za oslobodzujúce rozsudky

NAKA dnes spustila rozsiahlu akciu zameranú na korupciu.

Národná kriminálna agentúra spustila na strednom Slovensku rozsiahlu akciu Plevel v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou. Viac informácií poskytne neskôr.

Podľa portálu Aktuality.sk polícia zasahuje v dome bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku. Zadržala tiež bývalého predsedu Okresného súdu v Žiline Daniela Béreša a zasahuje aj u šéfky Krajského súdu Evy Kyselovej.

"Zadržali sme päť osôb, vrátane predsedníčky Krajského súdu Žilina, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má aktuálne „pozastavený“ výkon funkcie sudcu a jedného emeritného sudcu Krajského súdu Žilina," uviedla polícia na sociálnej sieti.

"Vykonali sme tri domové prehliadky, doposiaľ bolo v tejto veci obvinených 11 osôb. Momentálne sa vykonávajú viaceré procesné úkony. Akonáhle to procesná situácia dovolí, poskytneme ďalšie doplňujúce informácie," dodala polícia.

Sudcovia sa v  minulosti spomínali v súvislosti so žilinských podnikateľom Františkom Tóthom, prezývaným "Veľký Fero", keďže Polka mal pre neho údajne vybavovať rozsudky na žilinských súdoch.

Denník N zverejnil "cenník", koľko mali rozhodnutia stáť. Oslobodenie spod žaloby v minulosti vyšlo na 20-tisíc eur, prepustenie z väzby a podmienečné prepustenie na 10-tisíc, V jednom prípade odsúdený zaplatil až 30-tisíc eur. Polícia od roku 2015 zdokumentovala desiatky ovplyvnených konaní.

Tarify neboli fixné a záviseli od zložitosti prípadu, nie vždy sa však podarilo vec vybaviť podľa zadania. V tom prípade sa však peniaze nevracali. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.