Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2020, 18:46

Krajčí: Druhá vlnu pandémie spúšťajú na Slovensku najmä kontakty mladých

Analýza pacientov ukázala, že jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty.

Krajčí: Druhá vlnu pandémie spúšťajú na Slovensku najmä kontakty mladých
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Počty nakazených novým koronavírusom na Slovensku podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) prudko rastú. Druhú vlnu pandémie majú spúšťať najmä sociálne kontakty mladých ľudí. Podľa infektológa a člena Pandemickej komisie vlády Pavla Jarčušku však krajina nie je vo fáze nekontrovateľného komunitného šírenia.

"Situácia je horšia ako pred týždňom, koronavírusová infekcia sa nám začína rozmáhať vo viacerých častiach Slovenska," povedal Krajčí. Poukázal na to, že ako červených je označených už deväť regiónov. Minulý týždeň to boli dva. V zasiahnutých regiónoch treba podľa šéfa rezortu zdravotníctva prijímať cielené opatrenia, aby sa nemuseli prijímať celoplošné.

Analýza pacientov ukázala, že jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Pôvod niektorých sa dohľadať nevie.

"Máme momentálne taký počet infikovaných, ako sme nemali ani v prvej vlne. Našťastie, počty hospitalizovaných meškajú za týmito infekciami. Zdá sa, že meškajú pravdepodobne pomalším tempom ako v prvej vlne," skonštatoval Krajčí.

Vysvetlil, že je to tým, že najviac prípadov je medzi mladými. "Druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí na diskotékach, v nočných kluboch, zábavách. Vrátili sa z táborov, rôznych podujatí, športových kempov," poznamenal. Upozornil, že s najväčšou pravdepodobnosťou, keď sa niečo neurobí s trendom počtu pozitívnych, tak aj hospitalizovaných a úmrtí môže pribúdať.

​Za posledné dva týždne pribudlo 113 nakazených seniorov nad 65 rokov. "Smutná správa je, že 80 percent z týchto ľudí pravdepodobne skončí v nemocnici, 16 percent z nich pravdepodobne skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti a 2,5 percenta bude pravdepodobne ventilovaných," upozornil Krajčí. Najviac nakazených seniorov je v Košickom kraji, a to 32.

Z pohľadu nemocníc je podľa Jarčušku najhoršia situácia v michalovskej nemocnici, kde je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 25 pacientov, piatim sa podáva liek s účinnou látkou remdezivir. Upozornil, že situácia sa môže kedykoľvek zmeniť v ktoromkoľvek regióne, hlavne bratislavskom.

Krajčí sa poďakoval ľudom za bravúrne zvládnutie prvej vlny pandémie. Zároveň pripomenul, že kým nebude k dispozícii vakcína, tak akékoľvek úzke kontakty spôsobujú šírenie nového koronavírusu. "Šíri sa tým efektívnejšie, čím sme v sociálnych kontaktoch intenzívnejší," poznamenal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.