Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2020, 16:03 Aktualizované dňa 11.09.2020 o 18:20

Matovič naznačil, že Česko nemusí byť červené. Prezradil kompromisné riešenie

Podľa premiéra bude treba riešiť otázku, ako chrániť Slovensko pred nákazou, ale zároveň neohroziť ekonomické i spoločenské vzťahy s Českom.

Matovič naznačil, že Česko nemusí byť červené. Prezradil kompromisné riešenie
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prípadným zaradením Českej republiky medzi takzvané červené krajiny sa bude zaoberať pondelkový ústredný krízový štáb. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) po piatkovom samite krajín V4 v poľskom Lubline. Priblížil, že bol v piatok ráno informovaný, že Pandemická komisia vlády navrhuje zaradiť Česko medzi rizikové krajiny a označiť ju na "semafore" červenou.

​​"Budeme sa musieť rozhodnúť, ako z toho von. Väzby medzi Slovenskom a Českom sú obrovské, a to ľudské, rodinné, študentské i obchodné," skonštatoval predseda vlády.

Tvrdí, že budú musieť riešiť otázku, ako chrániť Slovensko pred prípadným zavlečením nákazy, ale zároveň neohroziť ekonomické i spoločenské vzťahy s Českom.

"Dá sa to kompromisom," skonštatoval Matovič a spresnil, že sa konkrétny región označí za rizikový a verejnosť bude dôrazne vyzvaná, aby doň necestovala, ak nemusí.

Zároveň uviedol, že hoci bolo Slovensko v prvej vlne premiantom v boji s pandémiou a chránilo sa voči okolitým krajinám, v súčasnosti Slovensko podľa neho nie je v tak elitnej pozícii. Poukázal tiež na fakt, že je dôležité zvládnuť boj s novým koronavírusom, pretože krajiny V4 si už nemôžu dovoliť ďalšie hospodárske straty ako pri prvej vlne.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) po piatkovom zasadnutí Pandemickej komisie vlády informoval, že Česko pribudne na zoznam takzvaných červených krajín. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko. Novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.

Epidemiologická situácia sa v Česku v posledných dňoch výrazne zhoršila. Trikrát po sebe bol denný prírastok nakazených nad číslom 1 000, pričom včera to bolo zistených rekordných 1 382 prípadov.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.